2011. április 30., szombat

Mártogatós tál (Bence) - VKF 42

Emőke imádja, ha ilyet készítek vacsira. Leülünk a tv elé, nézzük az Anyátokat (How I Met Your Mother) és mártogatunk elégedetten.
Ezt akkor találtam ki neki, amikor nagyon nem akart egészségesen étkezni, így viszont megvan a chipsevés hangulata. :)


Receptet egy tálra kipakolt nyers szeletelt zöldséghez, illetve virslihez talán mégsem írok, a lényeg úgy is hogy mártogatható legyen.

Mártogatós rész:
1. bagettcsücsök majonéz
2. bagettcsücsök pizzaszósz
3. bagettcsücsök mustár
4. bagettcsücsök szójaszósz majonézzel krémesítve

Ha épp kevésbé vagyok lusta, akkor szoktam még joghurtos-fokhagymás-görögfűszeres, meg tejföllel lazított krémsajtos keveréket is készíteni.           

2011. április 29., péntek

Tejszínes ananász (Emőke) - VKF42

Ismét egy viszonylag színes, egyszerű kis desszert, mely a VKF-re készült. A főzés nagy enciklopédiája c. könyvben láttam meg. Elvileg 4 adag. (???) Én egyedül meg tudok enni egy ananászt. Ezt ketten fogyasztottuk el, kevés is volt, az alkoholtartalom nekem meg sok. ;)


Hozzávalók: 
1 friss ananász
3-4 evőkanál fehér rum
250 ml tejszín
2-3 evőkanál porcukor
1 tk vanília kivonat
1 gránátalma (helyett eper!!!)

Az ananász tetejéről levágunk egy fél centiméteres szeletet. Belül egy hosszú, vékony pengéjű késsel körbevágjuk, kb 1 cm-es vastag falat hagyva. A belsejét egy kanállal kikaparjuk.  A kikapart húst apró kockákra vágjuk, ráöntjük a rumot, lefedjük és 6 órán keresztül állni hagyjuk.
A tejszínt kemény habbá verjük, fokozatosan hozzáadjuk a porcukrot, a vanília kivonatot, az ananászt és a kis kockákra vágott epret.  Az ananász belsejébe töltjük, a maradékot külön tálkában kínáljuk.

2011. április 28., csütörtök

Tonhalburger

Rászálltam a blogokra, vigyázzatok. :)) Kipróbálok mindent, ami tetszik és majd jól megmondom a frankót. :) Még mindig Beastie blogján tanyázok és nagyon megtetszett a "medvehagymás tonhal burgere", a férfi recept?! Nem értek egyet. :P

Medvehagymánk szerencsére már nincs, ezért lilahagymához nyúltam. Zsemlemorzsa helyett ledarált zabpehelyhez és ittam volna én unicumot is, ha lenne, de az nincs, csak sör. (Le nem mosom magamról most már az alkoholizmust úgy érzem, ráaduásul mindenki sörözni hív (UGYE CSAJOK!?!?!) :) pedig ha tudnátok, hogy kb 2 korty és rihiröhi van és szépnézés, nem mintha amúgy nem, na mindegy, aztán persze így írni a blogot ó je.) :))

Tehát a recept Beastie előadásában ITT található.

A tonhalkonzerv felbontása a macskával való kiabálást eredményezte. A macskánk halfüggő. Tuti vmi halász volt az első gazdija. Kompromisszumot kötöttünk. Megkapta a lecsöpögtetett hallevet, a tonhal a miénk! Nincs nyávi.

Hozzávalók: _(copypaste)
- 3 x 185 gr tonhal konzerv olajjal (vagy saját levében, de zöldség nélkül) - nálam csak 2 konzerv volt
- 1 nagyobb tojás szépen felverve, héja nélkül
- 1/3 csésze zsemlemorzsa (kb. 5 evőkanál lehet) - nálam zabpehely ledarálva
- kis csipet koriander
- só, bors
- pár levél medvehagyma - nálam 1 fej lilahagyma + 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 ek citromlé
- kevés olaj a sütéshez - de az forró legyen
A konzerv tonhalat kibontjuk, lecsöpögtetjük és jól kinyomkodjuk. A tojást kicsit elkavarjuk, beleszórjuk a fűszereket, hozzáadjuk a tonhalat, citromot és a ledarált hagymát/zabpelyhet. Jól összekeverjük és kézzel kis golyókat formázunk, majd tapsolunk egyet ennek örömére. Így kapunk kis lapos tonhalburgereket.
Hívjuk Bencét, hogy süsse ő ki, ne mi legyünk büdösek. A kezünk már így is szaglik. De szépen odakészítve minden, hogy még beszólni se tudjon, csak süssön. 
Aztán Bence készít egy ilyen tálat. Süt még mellé krumplit és hagymát, mert tudja Emőke szereti. Ühüm.:)

Majd pedig előkerült a kunyeragép is.

Egyétek, vigyétek, nagyon bejövős update burger ez. :) Én meg lehet továbbállok, bár az az erdei gyümölcsös pite?!?!

2011. április 27., szerda

Rainbow cupcake (Emőke) - VKF 42!

42. Vigyázz, Kész, Főzz! - Strawberry a játék kiírója. 
Mivel viszonylag friss a blogunk, ezért ez az első alkalom, hogy játszunk. :) Téma: színpompás ételek. 

Asszem elég "színpompásra" sikeredett ez a desszert. :) Lehet sokan készítettek már hasonlót, nekem új volt, Ancsi barátnőm adta az ötletet. Én először egy fehérrumos-epres-tejszínes ananászt terveztem, de az jó lesz később is. :) 


A tészta egy alap már bevált muffin recept a no saltyról. Nagyon könnyű a tésztája, tényleg finom. Ajánlani tudom.  Én feleztem az adagot, csak 6 db készült.

Hozzávalók 12 db muffinhoz: a mérce egy 2,5 dl-s bögre
  • 2 bögre liszt
  • 1 bögre cukor 
  • 1 bögre tej
  • 0,5 bögre olaj
  • 1 tojás
  • 1 cs sütőpor
A lisztet elvegyítjük a sütőporral. A tojást habosra keverjük és hozzáadjuk a cukrot, valamint a tejet és az olajat is. Végül az egészet elkeverjük. 
A tésztát 6 felé szedtem és ehető ételfestékkel, szívárvány színeivel beszíneztem. Wilton étefestéket használtam és nagyon-nagyon minimális kellett bele, kb késhegynyi, de inkább kevesebb. (Ázsia Bt-ben vettem, fogalmam sincs mire fogom elhasználni)

Lila - kék - zöld - sárga - narancssárga - piros


A muffinsütőt papírral kibéleltem - párat szilikonossal - és szépen egymásra kanalaztam a színeket a forma 3/4-éig. Ez a művelet tartott vagy fél óráig. :) Előmelegített sütőben kis lángon kb 20 percig sütjük.


Ez pedig itt Bence harapása - ezért lett har-upcake :)))

Krém: 250 g mascarpone, 2-3 evőkanál porcukor (aki édesebben szereti tegyen bele többet), 1 tk vanília kivonat - habosra keverjük, csillagvégű nyomózsákba töltjük és a kihűlt muffinok tetejére nyomjuk.

2011. április 26., kedd

Sajtos baconos brokkoli torta + díj

Továbbra is szeretem más receptjék kipróbálni. Így mikor megláttam ezt a brokkolis tortát, nem is volt kérdés, hogy megcsinálom-e vagy sem. Szénhidrátilag számomra megfelelő a kötelező diétámhoz pedig tökéletes. :) /szóval lécci dobjatok meg nyugodtan hasonló receptekkel :)/

A recept tehát Beastie-től származik. Ezer köszönet itt is! :) Te Timitől én Bencétől zsebeltem be a dicsérő szavakat. :P

Módosítottam kicsit rajta, mert nekünk kell bele hús (jelen esetben 15 dkg kockázott bacon, melyet a hagymával együtt pirítottam meg, így semmi egyéb zsíradékra nem volt szükség), és a kenyér helyett 2 maréknyi zabpelyhet használtam (ez korábban már bevált a zabpelyhes rakott cukkininál is).
A 15 dkg brokkoliból pedig lett egy fej brokkoli. :)

Az eredeti recept tehát itt.  

sajt nélkül sütés előtt
megsült állapotban még melegen


Kaptunk egy újabb díjat Pannától és Vegyes salátától (DebiGabitól), amit itt is köszünk. :) 


Tovább most nem adnánk, mert már úgyis körbejárt, de aki szeretné és kreatívnak tartja magát, az vigye nyugodtan és áruljon el 10 dolgot magáról, amit szeret csinálni. :) Mert mi most nem fogunk. :P

2011. április 25., hétfő

Kalács

Ideje volt kalács fronton is beújítani. És milyen jól tettem?! Mindig az én feladatom. Fel is hívott az egyik nővérem, hogy ugye...?! Mondtam neki jaja csinálom, csinálom. Felhívtam Anyukámat is, hogy ne aggódjon csinálom a kalácsot, nem kell csinálnia. De persze azért Anyukám is csinált egy kalácsot egy olyan receptből, ami kb 20 éve lóg a konyha falán és nem az igazi. De  nagy a család, kell sok kalács. :)

Szóval Strawberry kalácsa mellett tettem le a voksom. Mégpedig az édes változat mellett. Igen gyorsan elkészül és nagyon finom, foszlós és tojásmentes!

Hozzávalók:
50 dkg BL 80 liszt 
3,25 dl tej
10 dkg olvasztott vaj
3 dkg élesztő
1 tk cukor (ez az élesztőhöz a felfuttatáshoz kell)
a sós kalácshoz:  a tésztába 3 csapott tk só, tetejére: darabos só díszítésnek
az édes kalácshoz: a tésztába 5 ek cukor, tetejére: pár szem jégcukor

Annyit változtattam rajta, hogy egy teáskanál rumot és pici reszelt citromhéjat is tettem a tésztába. 
Az élesztőt egy tk cukorral és pici langyos tejjel egy bögrében felfuttatjuk, majd az összes hozzávalót (az olvasztott vaj kivételével) alaposan bedagasztjuk az elektromos mixerrel.
Ezután hozzáöntjük apránként a vajat (rumot, citromhéjat) és tovább dagasztjuk, addig míg a tészta össze nem áll egy bucivá és hólyagos lesz. 

A buci mennyisége 980 g lett. Ezt kettészedjük, így kapunk 480g-os bucikat. Ezeket pedig 3 felé szedjük és rudakat sodrunk belőle (1 rúd 163g) és befonjuk hármasfonattal. (már egész jól megy)
Megkenjük pici tejjel elkevert tojássárgájával, a sósat megszórjuk kristályos sóval, az édeset jégcukorral. Megvárjuk, míg a tojás picit megszikkad, majd konyharuhával lefedve, meleg, huzatmentes helyen 1 óra alatt duplájára kelesztjük.
Hideg sütőbe tesszük, majd 180 fokon kb fél óra alatt aranybarnára sütjük.

update: Bence halkan megsúgta, ez finomabb, mint Anyukádé. Visszasúgtam: tudom. :)) Nővéremék mikor meglátták közölték, hogy ez bolti... :) Ez most nemtom jópont vagy rosszpont..de ették rendesen. :)

2011. április 22., péntek

Amaretto ganache töltelékes húsvéti bonbonok

A töltelék a bonbontanfolyamról származik. Annyi különbséggel, hogy csökkentettem a hozzávalókat és ahogy az lenni szokott kifelejtettem a vajat. Bence szerint így még jobb is lett.

 
A nyuszis forma Bencémtől. Még egyszer köszönet érte...elsőre nem úgy reagáltam, ahogy kellett volna. :)
A polikarbonát tojás formáért köszönet Praliné Paradicsomnak, aki elhozta nekem. :)
Az ehető rézporért (ami csillog a tojáson) pedig köszönet Zitának,aki remélhetőleg mostanság nem fog elköltözni a mostani munkahelyéről... ;)

Hozzávalók: (kb 30 bonbonhoz)
40 g tejszín
30 g méz
200 g tejcsokoládé (jobb fajta)
40 g vaj
28 g amarettó 

Csokihüvelyhez kb. 20 dkg jó minőségű csokoládé (jelen esetben 81% belga csoki, Callebaut)

Először elkészítjük a tölteléket. A tejszínt a mézzel forraljuk össze és öntsük a csokoládéra. Hagyjuk 30 fokra lehűlni, majd a szobahőmérsékletű vajjal keverjük el és adjuk hozzá az amarettót. Hagyjuk kihűlni a tölteléket.

A csokoládét megolvasztom és temperálom  .Gyorsan dolgozzunk a temperált csokoládéval. Kb 5-10 msp alatt töltsük meg a polikarbonát formát. Húzzuk le a felesleget a spatulával, majd a forma egyik végét emeljük fel és ejtsük vissza  a munkalapra, hogy a felesleges légbubik kijöjjenek. Ezt követően fordítsuk meg a formát és folyassuk ki a felesleges csokoládét. Spatulával ismét húzzuk le majd fejjel lefelé tegyük egy zsírpapírra vagy egy tálra. Pár perc múlva tegyük a hűtőbe. Ha ügyesen temperáltunk a csokihüvelyeket az ujjunkkal is simán ki tudjuk venni a formából. 
A tölteléket nyomózsákba tesszük és a formákba töltjük. Ügyeljünk, hogy hagyjunk helyet a lezáráshoz. Amíg újratemperáljuk a csokoládét tegyük hűtőbe a formát. Amint kész a csokoládénk, a formára öntjük, a felesleget megint lehúzzuk. Ismét a hűtőbe tesszük. Alulról látszik, hogy szépen elválik a csokoládé a forma faláról. Egy zsírpapírra vagy tiszta munkalapra átfordítjuk a formát és szépen kipotyognak a  fényes, roppanós bonbonok. Ha netán mégse, akkor kicsit oda lehet csapni, ügyelve a többi bonbon épségére. :)

2011. április 20., szerda

Hímes tojások

Itt az étcsokis változat is. Ha netán még vki ki szeretne ugrani a goodwillba. :) Most már fogok kérni kedvezményt. ;)


A fehércsokis változat megtekinthető itt.

2011. április 19., kedd

Piña colada bonbon

 Az egyik kedvenc koktélunk bonbonba töltve. :) (A másik kedvenc a mojito, majd azzal is kísérletezek)  

 

Emlékszem 2 éve nyáron, amikor Velencei-tónál nyaraltunk a parton volt egy koktélos bódé és viszonylag jó áron adták a koktélokat is, kajajegyre. :) Igen sok kajajegyem volt. :)))))) Igen sok koktélt fogyasztottunk... :)))) Mégse eleget, mert tavaly már nem volt ott a bódé, így Gárdonyig bringáztunk és ott folytattuk a koktélozást...persze bonbonba is ki kellett próbálni, csak kerestem a megfelelő receptet, melyet a Pralinék és bonbonok című könyvben meg is találtam. Ajjajjjj...ebből kivételesen én is ettem. ;)

Hozzávalók: 
Töltelékhez:
10-15 dkg fehér csokoládé
7 dkg friss ananász
7 cl sűrű kókusztej 
3 cl fehér rum
5 púpozott evőkanál kókuszpor

Először elkészítjük a tölteléket.  A fehér csokoládét felaprítjuk. A friss ananászt feldaraboljuk, botmixerrel pürésítjük és szűrőn átpasszírozzuk (én nem passzíroztam).
A kókusztejet közepes lángon felforraljuk, hozzáadjuk a rumot és belekeverjük a kókuszport. (én átdaráltam  kókuszreszeléket, így kaptam port).
A lábast levesszük a tűzről és 5 percig állni hagyjuk. A felaprított csokoládét hozzáadjuk a kókusztejhez és addig keverjük, míg felolvad.
Az ananászpürét beledolgozzuk, hűlni hagyjuk, majd habzsák segítségével a csokihüvelyekbe töltjük. 
Csokihüvely: kb. 15 dkg fehér csokoládét temperálok majd kikenem vele a formát. (Ez a forma szintén a Goodwillnat nagykerből származik, előre transzferfóliázott - neem, ilyen ügyes még nem vagyok, bár  már üveget tudok ilyen szépen festeni :D) Sima műanyag forma. Újra is hasznosítható, max utána már tényleg muszáj lesz nekem festeni. :)))

2011. április 17., vasárnap

Húsvéti ajánlat

Kaptunk egy nagyon jó pofa felkérést Krisztina konyhájától, aminek örömmel eleget is teszünk. :)

A játék lényege:
Írj egy bejegyzést Húsvéti ajánlat címmel! Az ünnepre való tekintettel javasolj 5-10 ételt bármilyen kategóriában, egy feltétel van, hogy a korábban már közzétett receptjeid közül válogass!
Ha megkapod a játékot, akkor kérlek küldd tovább 10 bloggernek! De a játékot szabadon is "elviheted" nem kell megvárni, hogy hozzád is eljusson!:)
Játékra fel!!!

 Akikeket játékra hívok: 
1. Beastie's Bistro
2. Panna 
3. Gesztenye 
4. Makacska konyhája 
5. Liza & Anikó 
6. Vegyes saláta 
7. Turák Kinga
8. Colors in The Kitchen
9. 4Gyerek
10. Egy csipet


Amit mi ajánlunk

 



















2011. április 16., szombat

Metál macaronok

Ha szépen lassan is, de egyszer majd minden klappolni fog ezzel a fránya macaronnal. :)

Most épp a festékkel rontottam el az egészet. Kicsit sokat tettem bele, így lett metál lila és folyósabb. :) (így lehet annyira nem adja vissza a fotó, de amúgy nagyon jól nézett ki a hab) Viszont szép sima lett a teteje!
A festék wilton festék, Ázsia Bt-ben kapható. 

 
A recept Tartelette blogból származik. 

90 g "öregített" tojásfehérje (kb. 3 tojás és 3-5 napig hűtőben tároljuk, használat előtt jó ha szobahőmérsékletű)
25 g kristálycukor
200 g porcukor
110 g mandula (szeletelt vagy darált)
ételfesték (elhagyható)

A fehérjét habbá verjük, a vége felé hozzáadjuk a kristálycukrot. A fehérje akkor jó ha "csúcsot" hagy, nem esik ki a tálból (kb mint a borotvahab). (A festéket is beletehetjük, de el is hagyható)
Egy másik tálban keverjük össze a porcukrot és mandulát. Daráljuk finnommá és szitáljuk át. Akkor lesz szép sima a macaron teteje, ha jól átdaráljuk.

Hozzáadjuk a habhoz a mandulás keveréket és egy keverőlapáttal finoman elkeverjük. Nem szabad sokáig keverni, mert akkor túl folyós lesz. Akkor jó, ha a lapátról "lávaszerűen" folyik le.

A sütőpapírra köröket rajzoltam egy 50 ft-os segítségével. Erre a sütőpapírra rátettem a szilikonos sütőpapíromat. A masszát habzsákba töltöttem és a körökbe nyomtam. Nem kell teljesen telibenyomni a kört, mert úgyis szétterül. 
Majd párszor megemelgettem a tepsi egyik felét, hogy a felesleges légbubik kijöjjenek. (mint a bonbonnál:))
Kb. 40 percig pihentetjük, míg meg nem szárad a teteje. 

Közben előmelegítjük a sütőt 130-140 fokra és 10-12 perc alatt megsütjük a macaronokat. Vigyázzunk, hogy ne égjenek meg.

Tapasztalat: nekem pár perc elteltével azonnal lett talp...majd kb 8. percnél inkább kivettem az egészet, mert 1-2 kezdett összeesni. :) Nem tudom miért. :(

Krém: kb 1 evőkanál mascarpone-ba belekevertem 3 evőkanál fagyasztott eperpürét 

Fagyasztott eperpürét szintén a goodwillnatnál vásároltam. 90%-ban eper és 10%-ban cukor..nagyon finom.

2011. április 15., péntek

Mogyoróvajas keksz gabonagolyóval

Vigyázat! A mogyoróvaj függőséget okoz! - legalábbis nálunk. 

A korábban elkészített mogyivajas keksz újragondolva, feljavítva. :) Mindent ugyanúgy csináltam, csak csokicsepp helyett gabonagolyót tettem bele, mégis más lett, jobb!

/ezt a gabonagolyót meg asszem el kell dugnom, mert valaki rájár :) Benceeeeeee/

Hozzávalók (kb 20 darabhoz): 

10 dkg finomliszt
fél teáskanál szódabikarbóna
5 dkg barna cukor
5 dkg mogyoróvaj (melyet Bence készít, így)
5 dkg vaj
1 tojás sárgája
5 dkg gabonagolyó (itt vettem)

A sütőt begyújtjuk. A lisztet, cukrot, szódabikarbónát egy tálban összekeverjük, majd hozzáadjuk a mogyoróvajat, a tojássárgáját és a puha vajat. Jól összekeverjük és a végén beletesszük a gabonagolyót.

Sütőpapírral kibélelt tepsibe golyókat formálunk, egymástól kb. 4 cm-es távolságban lerakjuk, kicsit kilapítjuk és kb. 10-15 perc alatt megsütjük.

2011. április 14., csütörtök

Bonbontanfolyam - beszámoló

Nos megosztom hétvégi bonbonozós élményeimet. Ahogy Zsu mondta, megváltottuk a csokivilágot!!! :)

Aki facebookos, képeket itt találhat. (de teszek fel azért ide is párat)

Én már régóta szemezgettem ilyesmi tanfolyammal, de egyedül nem szerettem volna menni. Mi mindenre jó a facebook, ugye - összeakadtam Zsu-val, akiről már így látatlanban is megállapítottam, hogy húúúdejófejcsaj!!! Ő tortákban utazik. :) 

Ápr. 10. 8.30 - Bence még alszik, én indulásra készen. Felül álmosan..."mumumu, hozzál hazabonbont" és csücsörít...puszira várva. :)) Semmi érezd jól magad, vigyázzál magadra...neeem, nálunk már csak így megy ez, hozzál haza bonbont. :)))) Hoztam. 

A Chefparade-ba belépve csak ámuldoztunk. Lestünk mindenfelé. Persze összefutottam egy munkahelyi kollégával is (kicsi a világ). A csokiműhelybe belépve azonnal feltűnt, hogy megfelelő a hőmérséklet a csokizásra. Dóri pedig nagyon szimpatikus volt. Tartott nekünk gyorstalpaló tanfolyamot, és pikk-pakk máris kezünkben voltak a formák. :) Amelyeket nem kellett felmelegíteni se.

Új volt nekem, hogy ezeket a polikarbonát formákat nem szabad mosószereres vízzel kimosni. (javaslat:  kb 50 fokos sütőbe betenni a formát pár percre, majd Szilviával (a papírtörlővel) letörölni a maradék csokit)

Ami nekem élmény volt a márványlapon való csokihűtés. Íme! Profi eszközökkel!! (megyek is sírköveshez asszem)
Zsu is élvezte nagyon. :) Szerintem látszik is. Tök jól ment neki.Ügyesen becsokizta a kezét, amit aztán jóízűen lenyalt. :P Biztos direkt volt.

Kaptunk ebédre finom szendvicseket, néztünk videót, hogy készül a csoki, ezalatt pedig hűltek a bonbonok. Az amaretto ganache töltelék volt a sláger és a kávés. Fura, hogy a kávét szeretem, de csokiban nem bírom megenni. Ezt mégis. :) Minőség volt. 

A polikarbonátról még annyit, hogy ha helyesen temperáltad, akkor tök simán ki tudod venni a formából a csokihüvelyt. Néztem ahogy Dóri belenyúl az ujjával és már ott is volt rajta a vékony csokihüvely. Csak lestem. Én ezt nem is mertem volna otthon megtenni. Most már bátrabban fogok nyúlkálni. És a legvégén nekem szinte oda se kellett csapni, mert kipotyogott mind. Zsunak kicsit erősebben kellett csapkodni. :)

A végtermékek:



 
Összegezve: nagyon élveztem!!! :) Olyannyira hogy már jelentkeztünk is Ancsival MACARON-tanfolyamra! Macaron-függők irígykedtek mi? :P

2011. április 9., szombat

Medvehagymás ravioli

Az utolsó medvehagymás poszt. :) Jövőre folyt.köv.
A tésztát én gyúrtam. Meg is látszik. :) Hiába mutatta már meg milliószor Anyukám, hogy kell kinyújtani olyan szép vékonyra, nem megy. Tésztagépet nem fogok ezért venni, jó volt ez így is. :)



Tészta: 20 dkg liszt, 2 tojás, pici só, ha szükséges kevés langyos víz - simára gyúrjuk, gömböt formálunk belőle, letakarjuk egy konyharuhával és 20 percig pihentetjük. Majd kinyújtjuk vékonyra és téglalap alakúra, ha tudjuk. :)

Töltelék: 10 dkg túró, 10 dkg kecskesajt, 2 dkg medvehagyma - az aprítógépben összekeverni

Szósz: egy marék darált dió, 5-6 bazsalikomlevél, egy kis olívaolaj, kb 2 dl tejszín, pár levél medvehagyma (ízlés szerint szerecsendió, só, bors) - szintén az aprítógépben kell darálni és folyékony szószt kapni

A kinyújtott tészta egyik felére kupacokban egy kis kanál tölteléket teszünk egymástól kb. 3-4 cm távolságra. Majd ráhajtjuk a tészta másik felét és a töltelékek között ujjunkkal lenyomkodjuk. A ravioli szaggatóval kisszaggatjuk és a kimaradt tésztával újra kezdjük az egész műveletsort. Majd bő, forrásban lévő sós vízben, mikor feljöttek a raviolik a víz felszínére, kb. 10 percig főzzük. Tálaláskor meglocsoljuk a szósszal és sajtot is szórhatunk a tetejére.

2011. április 7., csütörtök

Medvehagymás pogácsa

Nem igazán szoktam sósat sütni, max a sajtostallért, de ez a pogácsa már készülődött a fejemben. Keresgettem a neten és Limara pogácsája nyert. :)


Eredeti receptet másolom be, bár én negyedeltem. Így is olyan soknak tűnt. :) Bence eddig pogácsaellenes volt, ez pedig neki is ízlett.
A változtatás csak annyi, hogy én a múltkor elkészített kimaradt medvehagymás fűszervajjal kenegettem a tésztát és margarin helyett vajat használtam (csak azért mert nem volt otthon ráma). És a tetejére reszelt sajtot tettem.

Hozzávalók: 

1 kg finomliszt
2 ek. só
50 dkg margarin
2 tojás
1 nagy doboz tejföl (375 g)
1 dl tej
1 tk. cukor
5 dkg élesztő

kenéshez:
12 dkg vaj
1 nagy marék medvehagyma

Az élesztőt elkeverem a langyos cukros tejben. Hagyom, hogy kb. 10 perc alatt felfusson. Ezalatt a lisztet elmorzsolom a margarinnal, elkeverem a sóval. Közepébe mélyedést készítek, ide teszem a tojásokat, a tejfölt, és a felfuttatott élesztőt. Összeállítom a tésztát, majd hagyom kb. 30 percig pihenni.
Ezalatt felaprítom a medvehagymát és elkeverem a vajjal.
A pihentetett tésztát kinyújtom kb. 2-3 mm vastagra. Vékonyan megkenem a zöld vajjal. Ezután hajtogatom. A tészta felső harmadát a középső harmadra hajtom, ezt is megkenem vajjal, majd ennek a tetejére az alsó harmadot. Elfordítom a tésztát, megkenem vajjal, a felső részét visszahajtom a közepéig, majd az alsó részt is a közepéig, ezután félbehajtom, mint egy könyvet. Pihentetem fél óráig, majd megismétlem a hajtogatást és a vajazást.
Ismét pihentetem fél órát, majd ujjnyi vastagra nyújtom. Pogácsa szaggatóval kiszúrom, sütőpapíros tepsin kelesztem megint legalább fél órán át.

Végül lekenem a tetejét felvert tojással és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt pirosra sütöm. 3 nagy tepsivel lesz belőle.

2011. április 5., kedd

Medvehagymás fűszervaj

A Medvehagyma és Mi.

Tavaly nagyon rá voltunk kattanva a medvehagymára, idén már nem hozott úgy lázba.Van ez így...
Azért eltekertünk szombaton mi is a Sashalmi piacra, beestünk zárásra és így akciósan vettünk pár csokorral.

Íme az egyik (remek)mű:


Hozzávalók:  (2 kis kuglófhoz)

13,5 dkg szobahőmérsékletű vaj
5 dkg medvehagyma
5 dkg márványsajt

bors

A medvehagymát megmossuk, darabokra tépkedjük és az összes hozzávalóval együtt beletesszük a késes aprítóba és addig nyomjuk a gombot, amíg egy krémes masszát nem kapunk. 
Beletöltjük a szilikonos aldiakciós kuglófformába és kb. fél óra alatt a mélyhűtőben lehűtjük. Amikor megdermed kifordítjuk és a kenyérre kenjük.

(a kimaradt vajat pedig felhasználtam a medvehagymás pogácsába - majd jön a recept)

2011. április 2., szombat

Zsúrkenyér

Hmm, friss kenyér illatára ébredni...?! :)


A kenyér recept a szokásos dagasztás nélküli kenyerünk. A menet is szokásos, este bekavarja Bence, reggel kisüti. A macska + én a konyhában toporgunk és várjuk mikor lehet fogyasztani. :) Csak a forma más. :) /Van még szívecskés és csillagos is./

390 g BL80 búza kenyérliszt
1,5 teáskanál só
0,5 teáskanál porélesztő
3 dl langyos víz
2 teáskanál búzasikér

Az egészet egy tálban kézzel összekeverjük, lefedjük egy ronggyal és 12 órát pihentetni hagyjuk. 

A sütőformát kikenjük egy kis olívaolajjal, beletesszük a tésztát, lezárjuk a végét a formához tartozó kellékkel. Tegyünk egy tál vizet a sütőbe.
Kb. 30-40 percig sütjük kis lángon. Amint kihűlt a kenyér, kiszedjük a formából. 

Update: a formát itt vettem. ;)

2011. április 1., péntek

Az ötórai tea

Kértek egy csésze teát?! :) 


Hozzávalók:

15 dkg jó minőségű étcsokoládé
4 kocka fehér csokoládé (pl. aldi)
tölteléknek bármi, jelen esetben Bence házilag készített mogyoróvaja
és a múltkor megmaradt amarettó likőrös meggyzselé
A fehér csokoládét egy kis tálkában 30 msp-re betesszük a mikróba. Kivesszük, kicsit átkeverjük egy kanállal majd egy zacskóba töltjük. A végére nagyon kicsi lyukat vágunk, kidíszítjük a formát majd betesszük a hűtőbe.

Közben az étcsokoládét felolvasztjuk és temperáljuk. Egy ecset segítségével kikenjük a formát és visszatesszük a hűtőbe.
(jut eszembe Ikeában 6 db-os ecset készlet 495,-Ft)
Amint megdermedt a csokoládé tetszőleges töltelékkel megtöljük és lezárjuk a bonbonok tetejét az újratemperált csokoládéval, majd ismét a hűtőbe tesszük.  15-20 perc múlva kifordítjuk a formából. 

/kipróbáltam végre az állatos csokoládétranszferfóliát is/