2012. január 31., kedd

Brownie

Még karácsony előtt kaptam egy kockával kolleganőmtől. Kóstolásképp. Ez tényleg olyan igazi brownie. Próbáltam már update brownie-t (ezt túlsütöttem), készült már nálunk mogyoróvajas krémsajtos brownie (húúúúez is bejövős..márcsak a mogyoróvaj miatt is)...de most épp ez a sláger. Komoly nyomozásba tellett, míg kiderítettem, hogy kolleganőm a Mindmegette oldalról szedte a receptet.
Családnak is ízlett, Bence szeme meg felcsillan, mikor felteszem a kérdést: csináljak brownie-t? :)

                         

Hozzávalók:

20 dkg étcsokoládé (65%)
15 dkg margarin/vaj
25 dkg barna cukor
2 cs vaníliás cukor
12 dkg liszt
csipet só
3 tojás


Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.  A csokoládét és a vajat gőz fölött megolvasztjuk. A tojást a cukrokkal habosra keverjük. 
Hozzáöntjük a tojásos-cukros keverékhez az olvasztott csokoládét csipet sót és végül a lisztet. Jól összekeverjük. Egy kisebb tepsibe (kb. 30*20cm) öntjük, és kb. 25-30 perc alatt megsütjük (gáz sütőben én a legkisebb lángon 25 percig sütöttem és az utolsó 5 percet nyitott ajtónál - tűpróbát ugyan megszokásból végeztem, de nem baj, ha ragad rá a csokiból, mert amíg hűl úgyis szilárdul)  Akkor jó, ha a teteje ropogós, szilárdabb, belül meg tömény, ragadós, csokis. :)
Még melegen szeleteljük fel, mert utána bekeményedik.


2012. január 29., vasárnap

Egzotikus gyömbérpürés trüffel

Ez a ganache töltelék nagyon ott van...! :)

Hozzávalók: (10 db)

50 g tejcsokoládé pasztilla
20 g egzotikus gyömbérpüré*
10 g tejszín
fél tk vaj
10 db gömb alakú üreges praliné**

bevonáshoz: kb. 5 dkg étcsokoládé

díszítéshez: 100 g cirkusz mix gabonagolyó*
(vagy bármi más tetszőleges szórócukor, de el is hagyható és akkor glitterrácson lehet borzas változatot készíteni)

* készen vett, fagyasztott püré (a kedvencem) - vagy friss mangó, passiógyümölcs pürésítve, reszelt gyömbérrel megfűszerezve és cirkusz mix gabonagolyó: Goodwill
**üreges praliné: kisebb mennyiségben Desszertmesternél és az Ázsia Bt.-ben is kapható, nagyobb mennyiségben: Goodwill.


Elkészítjük a ganache krémet. Egyre jobban szeretem a gyömbér fűszeres ízét...tejcsokoládéval nagyon passzol. Erre úgy jöttem rá, hogy kifogytam az étcsokoládéból :))) 
Ha tudnék gázsütőben macaront készíteni, ilyet készítenék, az biztos!! ;) /azért lehet teszek egy utolsó próbát :D/

A tejszínt és a gyömbérpürét összeforraljuk.  Ráöntjük a tejcsokoládéra, jól elkeverjük, hogy felolvadjon a csokoládé és végül hozzáadjuk a vajat. 
A kihűlt krémmel megtöltjük a üreges pralinékat.


Hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen a krém. Addig megolvasztjuk és temperáljuk a csokoládét. Egy kiskanál segítségével lezárjuk a praliné golyók tetejét. Amint megdermedt, a praliné golyókat megmártogatjuk a csokoládéban.


És gyorsan megforgatjuk a színes gabonagolyóban.


Aztán a fotó kedvéért kettévágjuk. ;)

2012. január 28., szombat

Sült kelbimbó katonák

Ajánlom: kelbimbó kedvelőknek, diétázóknak, lusta vagy időhiányban szenvedő háziasszonyoknak. :)


Hozzávalók (kb. 25 db)

50 dkg friss kelbimbó (lehet mirelit is)
10 dkg falusi füstölt sonka  (lidl)
5 dkg gorgonzola sajt
2 ek vaj
1-2 ek olívaolaj


A megmosott, külső héjától megfosztott nyers kelbimbót blansírozzuk.
/Szűrőkanálban kb. 2 percre forró vízbe helyezzük, majd utána kiemeljük és hideg vízzel lehűtjük./

Félbevágjuk és egy kivajazott tepsibe rakosgatjuk. Tetejét megsózzuk.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt megpirítjuk. (félidőben átforgatjuk)


A sonkát csíkokra szeleteljük és egy teflon serpenyőben átpirítjuk.

Katonákat készítünk: fél kelbimbó, sonkaszelet, pici kocka gorgonzola sajt (vagy egyéb tetszőleges sajt), fél kelbimbó - az egészet átszúrjuk egy fogpiszkálóval.

Partifalatkák! :)

2012. január 24., kedd

Michel Roux: Tésztavarázs - előzetes

Úgy adódott, hogy hamarosan kezemben tarthatom Michel Roux Tésztavarázs című könyvét.

Gyerekkorom óta szerelmes vagyok a tészta szóba. ;) Kevés gasztrokönyv van, ami így megfog a csokisokon kívül. A bonbonos könyvek után, egy újabb profi könyv kerül majd itt nálunk terítékre a T-bálint Könyvkiadó  jóvoltából.

Volt alkalmam ma átlapozni egy könyvesboltban és lesz jó pár recept, amelyet ki is fogok próbálni. Az eredményeket természetesen láthatjátok majd itt a blogon. Én már nagyon várom!!!
 

A könyvről:  
"Csupa könnyen elsajátítható recept található ebben a nagyszerű gyűjteményben amely minden klasszikus tésztareceptet a lehető legegyszerűbben mutat be. A 3 Michelin csillaggal rendelkező csúcsséf, Michel Roux tudása a klasszikus francia iskolában csiszolódott és több mint 30 évnyi tapasztalattal és óriási gyakorlattal rendelkezik a
tésztakészítés terén.
Minden fejezet egy meghatározott tésztafélére épül és ennek az alaptésztának az elkészítési technikáját lépésről lépésre mutatja be. Az ezt követő receptek az alaptészta különböző felhasználási módozatainak a lehetőségét ismertetik- édes és sós tésztaételek formájában egyaránt. Lenyűgöző a szerző által felvonultatott klasszikus és modern, sós és édes tészta receptek mennyisége és sokszínűsége. Végig kitűnően illusztrált szakácskönyv, ami arra született, hogy vezető szerepet töltsön be a tésztakészítés világában." T-bálint Könyvkiadó

2012. január 19., csütörtök

Csokoládé díszek

Nem én találtam fel a spanyol viaszt, de nekem az ötlet bonbonkészítés alkalmával jött. 
(a formából kifolyt felesleges csokoládé jópofa mintákra dermed a sütőpapíron, melyről aztán egybe le lehet emelni)


Pontos mennyiségeket azért nem írok, mert függ, ki mennyi díszt szeretne készíteni. :) 

Hozzávalók: 

jó minőségű csokoládé
kristálycukor
papírtölcsér
sütőpapír
fogpiszkáló

1. A kristálycukrot rászórjuk a sütőpapírra. Fogpiszkálóval tetszőleges mintát rajzolunk bele.


2. Gőz fölött felolvasztjuk a csokoládét és papírtölcsérbe (vagy kis tasakba) adagoljuk. Nyomjuk a mintákba a csokoládét. 



3. Fedjük be cukorral és várjuk meg míg megdermed (tehetjük hűtőbe is). Utána egy késsel szépen ki tudjuk emelni a cukorból.


Tipp: 
- ha előre behűtünk egy tálcát és arra helyezzük a sütőpapírt, gyorsabb a dermedés
- papírtölcsér: sütőpapírból vágtam ki egy kisebb darab papírt, betekertem, végét behajtottam, így elég stabil maradt
- használhatunk színes cukrokat (Ázsia Bt-ben kapható) vagy vanília rúd kikapart magjával összekevert vaníliás cukrot..stb.stb.

2012. január 17., kedd

Csokoládés karamella

Létezik vajkaramella, tejkaramella és most már csokoládés karamella is! Jelenleg ez utóbbi a befutó. Ez nem "puha" változat...pontosabban ha hűtőből kivesszük és kis ideig állni hagyjuk akkor az lesz. Ellenkező esetben fogtöméskiszedős, nyúlós, szopogatós, ááhh szóval az igazi karamella és még csokis is. :)


Elsőre nem sikerült karamellizálni a cukrot. Így lett volna bonbontöltelék belőle, ha Bence nem járt volna rá.
Következő alkalommal viszont tökéletesre sikerült.


Az eredeti receptben, melyet tizedeltem kukoricaszirup szerepel, ennek hiányában mézet használtam! 
Hozzávalók (kb. 10-12 db): 
                                                    
100g kristálycukor
50g főzőtejszín (20%)
50g semleges ízű méz
10g vaj
10g étcsokoládé (70% Callebaut)

Öblítsünk ki egy kisebb edényt vízzel. Öntsük bele a mézet és melegítsük fel. Adjuk hozzá a cukrot, tejszínt és kis lángon, állandó kevergetés mellett főzzük 110 fokig. (cukorhőmérő szükséges) Ekkor adjuk hozzá a vajat és a magas kakaótartalmú csokoládét. Forraljuk tovább a forráspontig, kb. 118 fokig. (15-20 perc, míg elérjük ezt a hőfokot) Ekkor már elég sűrű a massza.

Végezzünk karamellpróbát.
Cseppentsünk a karamellából egy kis tányérra és tegyük hűtőbe. Ha pár percen belül megdermed és nem ragad az ujjunkhoz akkor kész.Vagy a másik módszer, cseppentsünk egy cseppet egy pohár vízbe és ha egyben marad akkor kész.
Béleljünk ki sütőpapírral egy 4*20 cm-es formát (vagy tetszőleges edényt, sütőkeretet). Öntsük bele a karamellát és várjuk meg míg megdermed.



Válaszzuk le a sütőpapírt és forró vízbe mártott késsel fűrészelő mozdulattal daraboljuk fel a kész karamellát tetszőleges méretűre.



Tipp: csomagolhatjuk papírba, vagy márthatjuk csokoládéba és díszíthetjük transzferfóliával.


Forrás: Jean-Pierre Wybauw Fine Chocolates Great Experience

2012. január 15., vasárnap

Könyvajánló - Jean-Pierre Wybauw Fine Chocolates (1-2-3)

Kati (Makacska konyhája), a blog 1 éves születésnapjának alkalmából játékot hirdetett. (A tojáslikőrös bonbonnál már említést tettem róla, hogy jelenleg mi is az én kedvenc könyvem, de úgy gondolom ez a könyv, pontosabban könyvsorozat megér egy külön bejegyzést) 
/Vianne már írt róla, szerintem hamarosan Praliné Zsuzsi is fog, hiszen, ha jól tudom az első részt hozta neki a Jézuska. Érdemes náluk is elolvasni az ajánlást. Aztán meg érdemes a Goodwill-nál érdeklődni. A könyvek csak angol nyelven érhetőek el./

A könyvsorozat tulajdonképpen akkor került a kezembe, mikor először jártam a goodwill nagykerben. Csokiért mentem, ha jól emlékszem tavaly ilyenkor. Akkoriban ismerkedtem meg a polikarbonát formával is. 
Csak ott ültem és lapozgattam, ámuldoztam. (Tudni kell rólam, hogy én nem szeretek úgy könyvet venni, ha nem tudok belenézni.) Persze akkor nem vettem meg, hanem csak kicsivel későbbnem is olcsó és nem is gondoltam, hogy ennyire belemerülök majd a bonbonok világába. 
Azt meg álmomban sem mertem volna elképzelni, hogy barátoknak, ismeretlen ismerősöknek fogok én bonbonokat készíteni.

Sok receptet kipróbáltam, és nagyon sok hátra van még. Nagyon hasznos technikákat tanultam belőle!
Majd szépen apránként ezeket is megírom.

Jean-Pierre Wybauw - "a  chocolate wizard" :)
Pár szót róla:  francia csokimester, aki a brüsszeli Culináris Intézetben (CERIA-COOVI) végzett és az antwerpeni PIVA Intézetben specializálódott a dekorációs tecnikára. Később a brüsszeli intézetben tanított is. 1956-ban készítette az első transzferfóliákat, amelyeket azóta világszerte használnak. 1972-től a Callebaut csokoládégyárban dolgozik. Emellett sokat utazik, oktat, kurzusokat és bemutatókat tart.
1980-ban a belga kormány kitűntette a munkásságáért. Számos díjat kapott, mint ahogy a könyve is. (Forrás: innen.)


Fine chocolates Great Experience


Ez az alap könyv. Az első pár fejezet a leggyakrabban használt összetevők (kakaó, tejtermékek, zsiradékok, magvak, cukrok, egyéb édesítők stb) jellemzőit mutatja be. Ezt követően hosszassan és részletesen foglalkozik a csokoládé temperálásáról, reólógiáról (az anyagok folyási tulajdonságainak vizsgálatával foglalkozó tudomány), csokoládé eltarthatóságáról, cukor feldolgozásáról (forráspont) stb. Majd számos recept található csodálatos fényképekkel.  



Fine chocolates 2. Great Ganache Experience


Jean-Pierre Wybauw következő könyve a ganache krémek világáról szól. 
Nagyon részletesen mutatja be, hogyan is kell tökéletes ganache krémeket készíteni. Van még mit tanulnom. ;) Rengetek, számomra is kivitelezhető recept található benne. Végén hasznos információkkal, hogyan is kell csokoládét ízesíteni, invert cukrot, mandulatejet, kávékivonatot,  készíteni,

Fine chocolates Great Experience 3.


 A harmadik könyve a szavatossági idő hosszabbításának lehetőségeiről, összetevőkről: cukrokról (édesítőszerek, cukoralkoholok), zsiradékokról, adalékanyagokról és felhasználásukról szól. A könyv szintén rengeteg új receptet tartalmaz.

Aki komolyan szeretne foglalkozni a bonbonozással, annak mindenképpen ajánlom. :)

2012. január 14., szombat

Játék - Pay it forward

Utálom a továbbküldős maileket...Rácz Vivient még keressük....ugye? :)

No de ez egy szimpatikus játék! :) Murphy-nél jelentkeztem 5. emberként a játékra...utolsóként. :) Kapok tőle valamit, amit ő készített..szuperjó kis meglepi lesz, sejtem. Nyertem már nála oreo kekszes fülbevalót!!! Kurvajó! :)
Gizmó, az örökbefogadott szarházi is épp játszani készül. :)

A feladatom annyi, hogy találjak 5 embert, aki szeretne tőlem kapni saját készítésű ajándékot (nem ér találgatni). 
A nyerteseknek szintén kell találniuk majd másik 5-5 embert, akiket megajándékozhatnak. És így tovább. Remélem érthető. :)

A szabályokról: 
 "Pay it forward 2012...
 I promise to make something handmade for the first five people who comment. They must in turn post this and make something for the first five people who comment on their status. The rules are it has to be handmade by you and they must receive it before 2012 ends... it can be as simple as making a friend a cup of coffee. Don't forget you MUST post this on your status and make something for others!!!

Ez egy láncjáték, amiben megajándékozod valamilyen SAJÁT KÉSZÍTÉSŰ DOLOGGAL az első öt embert, aki hozzászólásban jelentkezik. Nekik szintén ki kell tenni ezt a posztot, és továbbvinni a játékot, készíteni valamilyen meglepetést az első öt jelentkezőjüknek. Izgalmas, mivel az ajándéknak 2012 vége előtt kell célba érnie, tehát igazán meglepetésszerű lehet! :) Bármilyen egyszerű dologról legyen is szó, a lényeg, hogy saját, szívvel készült ajándék legyen! :)"

Kommenteket itt várom... :)

2012. január 10., kedd

Csicsóka chips

Még karácsony előtt kiugrottunk a szüleimhez. Anyukám épp piacon. Apukámmal pedig arról értekezünk, hogy miééééért nincs már csicsóka a szomszéd kertjében....csak mert sehol nem kapok. :( Megérkezik Anyukám, kezembe nyom egy zacskót!!! Na mi volt benne? Hát csicsóka! :)

Bence pedig elkészítette nekem! :)



Hozzávalók:

csicsóka
keményítő
olaj

Mossuk és hámozzuk meg a csicsókát. Vágjuk vékony szeletekre. Forgassuk meg keményítőben és bő, forró olajban süssük ki, csöpögtessük le és sózzuk meg.

forrás: updatekonyha

2012. január 9., hétfő

Eszterházy bonbon

...vagyis inkább Eszterházy praliné. Mint tudjuk, az Eszterházy torta a kedvenc tortám. Már régóta motoszkált a fejemben, hogy lehetne bonbon formájában létrehozni. Úgy gondolom nagyon jól sikerült. :)




                                

Hozzávalók (21 db)
14x14 cm-es sütőkeret használatával

Diókrém*:
15 dkg dió
3 ek kristálycukor
3 ek tejszín (20 %)
fél tk vaj

Fehér csokoládé krém (ganache):
40 g tejszín (20 %)
15 dkg fehér csokoládé
fél rúd vanília kikapart magjai
1 tk konyak (vagy rum)

Bevonáshoz:
20 dkg fehér csokoládé

Díszítéshez:
3-5 dkg étcsokoládé

1. Egy teflon serpenyőben pirítsuk át a megtört dióbelet, távolítsuk el a héját, majd daráljuk le. A ledarált diót tegyük vissza a serpenyőbe és a cukorral együtt pár percig pirítsuk. Ennyi idő alatt a cukor megolvad és nem fog ropogni a fogunk alatt. Adjuk hozzá a tejszínt, végül a vajat. Keverjük jól össze.

2. Az így elkészült masszát tegyük egy 14x14 cm-es sütőkeretbe, vagy ehhez hasonló tálkába és oszlassuk el egyenletesen. A felesleges zsíradékot egy papírtörlővel itassuk fel.
3. Készítsük el a fehércsokoládés krémet. A tejszínt épp csak forraljuk fel. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a csokoládét és keverjük el. (Ha nem olvadna fel azonnal, egy picit visszatehetjük melegedni). Adjuk hozzá a vanílía rúd kikapart magjait és a konyakot.  Öntsük az egészet a dióréteg tetejére. Amint kihült, tegyük a hűtőbe 1 éjszakára. (nálam 2 éjszakát állt, mert túl elfoglalt voltam)

4. Egy éles késsel vágjuk körbe a keretet.  A felesleges zsíradékot ismét itassuk fel egy papírtörlővel.

5. Vágjuk fel 3x7 db téglatestre

6. Vízgőz fölött olvasszunk fel 20 dkg fehér csokoládét. Mártóvilla segítségével mártogassuk meg egyenként a szeleteket és hagyjuk lecsöpögni a felesleges csokoládét.

7. Olvasszunk fel az étcsokoládét, tegyük egy zacskóba, vágjuk ki az egyik sarkát és csíkozzuk be a bonbont/pralinét, lehetőleg "Eszterházy formájúra". Tegyük vissza a hűtőbe és amint megdermedt fogyaszthatjuk. :))

update: módosítottam a csíkozást. A fehércsoki ne legyen hideg, mert akkor megdermed rajta az étcsoki, szinte azonnal!

*A diókrém ötletéért köszönet Szalai Ágnesnek, az update csoportból - "Serpenyőben picit átmelegítem a még "egész" diót, hogy a héját majd könnyebben el tudjam távolítani. Szóval a héját leszedem :), be a darálóba, finom porrá őrölöm, vissza a serpenyőbe ízlés szerint pici sóval, édesítővel. Összemelegítem kicsit, majd felöntöm némi főzőtejszínnel. Ezzel kevergetem 3-4 percig, majd pici vajdarabokat teszek bele, megvárom, még massza állagú lesz, és kész! Hűvös,száraz helyen tároljátok... Ragacsos, kenhető :)"

2012. január 6., péntek

Tojáslikőrös bonbon + könyvajánló

Szintén egy régebbi poszt. Nagyon el vagyok maradva. :/ Az úgy volt, hogy kaptunk karácsony előtt ajándékba Bence unokaöccsééktől egy kis házi tojáslikőrt. :) Én magam még csak szemeztem az elkészítésével, nem is tudom miért nem csináltam eddig. Nagyon ízlett! :) Mindkét fele jó helyre került...egyik fele a hasamba, másik fele bonbonba. :)

A tökéletes bonbonhalál. :)

No és a bonbon?!?! Ajjajj...ez az amit már elég régóta szerettem volna....hűtőben dermedt állapotú - ezért sikerült talpazni és amíg fotóztam "kiolvadt" és folyós állagú lett belül....tökéletes.
Szilikon formában is elkészíthető.
Szóval ez az a bonbon, amit egyben kell bekapni. :) Mint a konyakmeggy, mellyel már tesztállapotban vagyunk. :)

Persze nagy segítség volt az egyik kedvenc könyvem ehhez, melyet még nyáron kaptam és szinte nem telik el olyan nap, hogy ne vegyem a kezembe. Ez az én BonbonBibliám. :) Egy kis ízelítőért katt: IDE.

Pár recept már kipróbálásra került, csak még nem posztoltam...de ami késik nem múlik. :) 
Az enyém sárgább és folyósabb. :P

A mágneses polikarbonát forma is a kedvencemmé vált és nagyon szépen transzferfóliázható vele a bonbon. (Erről is szeretnék majd bővebben írni.)

Hozzávalók (10 db):

10 g vaj
20 g fondant* 
30 g tojáslikőr
15 g fehér csokoládé 
kb. 150 g étcsokoládé a bonbon hüvelyekhez


Előkészítjük a polikarbonát formát. Az étcsokoládét megolvasztjuk és temperáljuk. (képes temperálás polikarbonát formában: itt található, képes beszámoló szilikonos formában: itt található). A csokoládé szilárdulásáig a formát hűtőbe tesszük.

És a töltelék, ahogy én készítettem: A vajat egy kis műanyag edényben villával habosra kevertem. Gőz fölött megolvasztottam a fehér csokoládét, hozzáadtam a fondantot, tojáslikőrt és a habosra kevert vajat. Jól összekevertem és kihűtöttem. Megtöltöttem a bonbonhüvelyeket és lezáratlanul 1 éjszakát a hűtőben hagytam, mert első látásra azt hittem nem szándékozik megdermedni. (fondantot sem használtam még) 
Reggelre megdermedt. :) Újratemperáltam a csokoládét és pár szem kivételével lezártam a bonbonokat.

                             A lezáratlan csokihüvelyeket egyéb más töltelékkel is meg lehet tölteni.

*fondant: itt vettem készen (kis bödönben, nem a nyújtható változat)

A könyvajánlásról itt írtam.

2012. január 4., szerda

Spagetti paradicsomos húsgombóccal

Emőke megkért, hogy csináljak neki olyan húsgombócos spagettit (update tésztával), mint amilyet a tisztatészta blog oldalán látott. /megsúgom egyik kedvenc blogja, tele házi készítésű tésztákkal/

Persze mint "mindig" most sem tartottam ám be a receptet, inkább csak olyan iránymutatásként tekintettem rá. Látványra pont olyan lett, amit a nagydarab szicíliai maffiózók esznek az amerikai filmekben. (Aztán utánaolvastam, és tényleg ez az étel szicíliai-amerikai eredetű). És hogy milyen lett az íze? Erről legyen elég annyi hogy Emőke kikötötte, ezentúl csak ilyen spagettit hajlandó enni. :)


Hozzávalók:

1 vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
1 hámozott paradicsom konzerv
2-3 paradicsom
1 sárgarépa
1 cikk zeller (akkora mint a répa)
5-6 levél friss bazsalikom
1 húsleves alaplé kocka

reszelt szerecsendió, só, cukor  paradicsomsűrítmény (ízlés szerint)


A gombóc

500g darált sertéshús (legközelebb kipróbálom marha vagy legalább fele marha fele disznóból - most ez volt az olcsóbb).
1 csokor friss, aprított petrezselyem
steak fűszersó (ami egy kis só, bors, curry, folyékony füst)

A gombóc hozzávalóit összekevertem egy tálban és svéd húsgombóc méretű gömböket formáztam belőle.
A kedvenc tefal serpenyőnkben (wok mértű, de korszerűbb) kevés olajon megsütögettem a gombócokat.

A mártás

Úgy gondoltam hogy spórolok a mosogatással az olajjal és az idővel, úgyhogy csak leöntöttem a megmaradt olajból, és ebben láttam hozzá a mártás elkészítéséhez.

Az apróra vágott hagymát üvegesre pirítottam az olajon, aztán hozzáadtam a félbevágott répát és a zellerdarabot, valamint a hámozott paradicsomos konzervet és a frissen hámozott és darabolt paradicsomokat is. A paradicsomot saját szabadalmaztatott módszerem alapján hőlégfúvóval megdolgoztam, úgy húztam le a héjját.
Egy kis szerecsendiót egy húsleveskockát és egy kevés vizet adtam hozzá, és kb 20 percig rotyogtattam.

Ezt követően  kivettem belőle a répát és a zellert, az ízeket pedig hozzá, sóval/ cukorral /paradicsomsűrítménnyel korrigáltam.
Ennek mértékét mindenkinek kóstolással kell eldöntenie (attól függ mennyire volt édes a felhasznált paradicsom, milyen az ízlése stb.).

Ezután beletettem a gombócokat, és apróra vágott fokhagymát (én mindig a vége felé szeretem hozzáadni a fokhagymát, mert így jobban megmarad az íze).

Így együtt rogyottattam még kb 10 percig, és záróakkordként 5-6 feldarabolt friss bazsalikomot tettem bele. A bazsalikommal már csak 5 percet pároltam (a fiss bazsalikom finom íze így megmarad, - a hosszabb főzésnél ez elveszne/elkeveredne a többi ízzel).



A kész ragut szedjük a tésztára, szórjuk meg reszelt trappista és parmezán sajttal.

Jó étvágyat!

2012. január 1., vasárnap

Lencseleves

Bence műve!! :)

A recept több lencsés recept olvasgatása, saját régebbi lencsefőzelékes kísérleti tapasztalatok, hirtelen támadt ötletek és a véletlen alapján jött létre.
A lestyán például úgy került bele, hogy a babérlevelet kerestem, és ez akadt először a kezembe, így hirtelen ötlettől vezérelve felhasználtam, és bizony nagyon finom lett a végeredmény.


Hozzávalók:

(1 adag bud spencernek vagy 4 főre vagy 8 stahl juditnak)

7 dkg árpagyöngy (gersli/burizs)
15 dkg lencse
1 nagy sárgarépa
2 kis krumpli
1 kis cikk zeller (kb mint a répa)
2 közepes fej hagyma
2 húsleves leveskocka
étolaj (hagyma alá)
4-5 gerezd fokhagyma
1 csipet lestyán
1 babérlevél
1 ek 20%-os ecet
1ek folyékony füst
1,5-2 liter víz
15dkg lángolt kolbász (nem csípős)
nagy fazék fedővel

A gerslit és a lencsét alaposan átmossuk, és 1 ek 20%-os ecettel valamint annyi vízzel, hogy ellepje állni hagyjuk. - Én addig hagytam állni amíg előkészítem a terepet, meghámoztam a zöldségeket, kolbászt stb.

A kolbászt forró víz alatt megmossuk, így könnyen lejön a héjja (amit le kell húzni) aztán karikázzuk fel és tegyük félre. (A módszert Emőkétől tanultam.)
A zöldségeket (répa, zeller, krumpli vöröshagyma) hámozzuk meg és vágjuk apró kockákra és már mehetnek is bele a lábosba ahol kb 5 percig pirulnak olajon. Nem véletlenül maradt ki a felsorolásból a fokhagyma, mert azt majd később rakjuk bele.

Ezt követően mehet bele az ázott gersli, és lencse levestül, és még 1,5 liter víz. Ha levesesebbre szeretnénk, tehetünk még fél liter vizet hozzá. Hozzáadjuk a 2 húsleves kockát (ezért aztán nem kell bele só), és 1 babérlevelet, 1  csipet lestyánt, majd forrástól számítva 20 percig kis lángon rotyogtatjuk.

Ekkor hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, kolbászt és egy 1ek folyékony füstöt és további 15-20 percig hagyjuk főni és kész is van.

Ehetünk mellé kenyeret, tejfölt sört.

Jó étvágyat!