...bonbon nélkül. ;) Igen 3:1-ben...tessék végigolvasni. :) A blog leghosszabb bejegyzése...még nekem is nehezemre esett megírni. :) A vége végülis jó. :)
Azért szomorúan veszem tudomásul, hogy azok a "gasztrobloggerek", akik már elkészítették ezt a Michel Roux féle narancsos sajttortát - ami amúgy tényleg finom - egy szóval nem említették, hogy bizony a krémből kb dupla adag mennyiség lesz. Hát ha ezen az aprócska negatív kritikán múlik, akkor nem kapok többé "ajándék" könyvet. De mint tudjuk őszinteségből jeles, és bizony aki erre jár legalább nem fogja szidni Anyukámat, miközben elkészíti a receptet. Mert azért érdemes ám elkészíteni, tényleg finom.
No tehát durva fordítási hibák vannak a receptben. Ha ezt korrigáljuk, valamint ha a sokéves konyhai tapasztalat szerint készítenénk és nem szórul-szóra a könyv alapján, és előbb körbenézelődünk a neten (külföldi oldalakon, mert a magyaron ugye nem leszünk okosabbak), akkor a 20 cm-s formához enyhe matekozás után, nem 1 kg-s tölteléket készítenénk, hanem a felét. Vagy alapból a tésztát egy kb. 28 cm-s formába tennénk és akkor már jó a töltelék mennyisége is.
De ugye nem így teszünk, hanem bízunk a könyvben és elkészítjük a 20 cm-s formában a tésztát...a maradék tésztából úgy gondoljuk csinálunk sablée kekszeket (linzert) lesz is belőle kb. 15 db (na ez viszont nagyon ütős!) és a krém elkészítése közben szembesülünk, hogy ez bizony sok lesz, akkor elővesszük a szuflé formát és a kimaradt krémből készítünk 4 db felfújtat. Na ezért 3:1-ben ez a recept.
Máskor maradok önmagam és körbejárom jobban a témát...
Még egy apróság: igaz a sablée tészta se 650g lett nekem (ahogy a könyv írja), hanem ugyanúgy 520g, mint a sucrée....pedig a sablée 100g-mal több vajat tartalmaz, de hát ha ott is matekozunk, nekem sehogy se jön ki a 650g. Nem hiszem, hogy a tojások mérete ennyiben eltérne.
Viszont a sablée tészta tényleg jó, nekem jobban ízlett, mint a sucrée.
No de nézzük meg jobban ezt a narancsos sajttortát. Jó, mi? :)
Tehát az alapfogalmak:
Friss sajt: Ha átfordítanánk angolra, akkor fresh cheese. Rákeresünk:
itt található egy összefoglaló a "friss sajtokról". Hát van itt minden. Na de az angol receptre rákeresve, pl
itt nem fresh cheese-t találunk, hanem "curd cheese-t", ami a túró!
Én a biztonság kedvéért a túrót kevertem egy kis cottage cheese-el. Natúr változat, enyhén sós, nem érezhető a végén.
Natúr krémsajt: vagy philadelphia krémsajt vagy mascarpone - mascarpone volt itthon. Nem variáltam.
1. recept: Narancsos sajttorta
(ahogy én csinálnám köv. alkalommal)
20 cm-s formához
2 db leveses közepes narancs
175 g túró
(vagy 100 g túró és 75 g cottage cheese - én most is kevertem)
175 g mascarpone
75 g tejföl
80 g kristálycukor
2 tojás
6 ek narancslekvár, enyhén felmelegítve és átszűrve
2 narancs kandírozott héja (elhagyható)
Narancsos sajttorta (ahogy a könyvben van)
20 cm-s formához
4 narancs
350 g friss sajt
350 g natúr krémsajt
150 g tejföl
175 g kristálycukor
4 tojás
6 ek narancslekvár, enyhén felmelegítve és átszűrve
2 narancs kandírozott héja (elhagyható)
A tésztát 3 mm vastag körformára nyújtjuk, és kibélelünk vele egy 20 cm átmérőjű (4 cm mély) tortaformát. Hűtőben 20 percig pihentetjük.
A sütőt előmelegítjük 170 fokra. A tészta alját villával megszurkáljuk. A tésztát 30 perc alatt vakra sütjük. (vagyis: a tésztát sütőpapírral beborítjuk és sütőbabot öntünk bele, ami lenyomja a tésztát, és megakadályozza, hogy sütés közben a tészta felhólyagosodjon.) Eltávolítjuk belőle a sütőbabot és a sütőpapírt, majd további 5 percre visszatesszük a sütőbe, végül félretesszük hűlni. A sütőhőmérsékletet 140 fokra állítjuk.
A töltelékhez finomra reszeljük a narancsok héját, majd a levüket kifacsarjuk és átszűrjük. A kétféle sajtot (vagyis a 3 félét: a túrót, a cottage cheese-t és a mascarponét) tejfölt és a cukrot egy tálba töltjük és alaposan összeforgatjuk.
Egy másik tálban habosra keverjük a tojásokat, majd óvatosan beledolgozzuk a sajtos keverékbe.
Hozzáadjuk a narancshéjat és a narancslét.
A tölteléket a tortaformába öntjük és a sütőben 1,5 órán át sütjük. Ellenőrzésképp tűt szúrunk a közepébe, ha tisztán jön ki belőle, elkészült.
Rácsra tesszük és hagyjuk 20 percet hűlni, mielőtt eltávolítanánk a kapcsos formát. Hagyjuk teljesen kihűlni és tálalásig tegyük hűtőbe.
Tálalás előtt egyenletesen megkenjük a tetejét lekvárral. Várjunk néhány percet, amíg a lekvár kissé megszilárdul, majd a tortát nagyon éles késsel felszeleteljük.
off:
Ha valaki a könyv alapján haladna érdemes nagyobb formában és több tésztával készíteni. De ha nem így tesz, mint ahogy én se tettem, akkor a maradék sablée tésztából jöjjön egy kis sablée válogatás. :)
2. recept: mini sablé válogatás
Tehát a begyúrt
pâte sablée tésztából megmaradt 240 g. Ebből készült finom sablé linzerek. Kávéhoz nagyon finom volt. Na ezt tényleg érdemes elkészíteni!!
Szükséges még a tojásmáz: 1 tojás sárgája összekeverve 1 ek tejjel.
Kinyújtjuk a tésztát 2-3 mm vastagságúra. És mint a linzert kiszaggatjuk. Bekenjük hideg vízbe mártott ecsettel, rákanalazunk egy teljes tésztára kis lekvárt, a lyukas tésztát ráhelyezzük (vagy a lyukba töltjük a lekvárt) Nekem az első könnyebb volt.
A maradék tésztából golyókat formázunk, mélyedést nyomunk a közepébe és megtöljük lekvárral.
Tojásmázzal megkenjük a tésztát és 170 fokra előmelegített sütőben 6-10 perc alatt megsütjük vastagságuktól függően. Ha kész, rácsra tesszük kihűlni.
3. recept: Narancsos felfújt
Nos a kimaradt krém így végezte. :) Beletöltjük 4 db szuflé formába és kb. 40 perc alatt megsütjük.
Hááát végülis örülök, hogy megoldottam a problémát. :) A torta nagyon ízlik! A keksz is...a szuflé sem volt rossz ebben a formában. :)
Tehát 3:1-ben. :)