2012. december 28., péntek

Sós perec

Évek óta ez a perec készül nálunk. Azért nem volt eddig poszt róla, mert sósat én ritkán készítek, ezt is nővérem vagy anyukám szokta készíteni. Tőlük van a recept is, papírcetlin. Most átvállaltam tőlük a sütést, talán nekem kicsivel több időm maradt most a karácsonyi sütögetésre, mint nekik.  Főleg apukámnak készült, aki le is adta a rendelést szilveszterre. :)


Hozzávalók:

50 dkg rétes liszt
25 dkg vaj
2 dl tej
2 dkg friss élesztő
 1 kockacukor
kb. 1 ek só (ízlés szerint)
1 tojás - lekenéshez

sós máz: 
4 ek liszt
4 ek só 
víz

Az élesztőt a kockacukorral és kb. fél dl langyos tejjel megkelesztjük. A sózott lisztet összemorzsoljuk a vajjal, közepébe mélyedést készítünk. Beleöntjük a megkelesztett élesztőt, hozzáadjuk a maradék tejet és a tésztát jól kidolgozzuk. (kicsit ragacsos marad a tészta, de amint áttesszük a lisztezett felületrre és minimális lisztet hozzáadunk, kezelhető tésztát kapunk).  Lisztezett felületen ujjnyi vastagságúra nyújtjuk és perec formájú szaggatóval kiszaggatjuk. A maradékot újra kinyújtjuk és szaggatjuk. 


Lisztezett/vagy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk és megkenjük a felvert tojással. Hagyjuk kelni kb 20 percig majd ismét megkenjük tojással és kb. 180 fokos sütőben 12-15 percig sütjük, vagy amíg színt nem kap a perec.

Sós máz: A lisztből, sóból és annyi vízből, hogy enyhén folyós állagot kapjunk elkészítjük a sós mázat. Megkenjük tetszőlegesen (attól függően ki mennyire szereti sósan a perecet) és kb. 1 percre visszatesszük a sütőbe száradni. (közben sülhet a másik tepsi perec)

2012. december 19., szerda

Fahéjas csillag

De rég jártam erre..sok a dolog mostanság...sorry. ;) Lassan visszatérek...Ez a fahéjas csillag megér egy posztot és sütést is. :) Ez az egyik idei karácsonyi aprósüteményünk. A recept Mandulasarok Noémitől származik, minimális módosítással. ;)


Hozzávalók:
(kb. 35-40 db)
(4,5 cm kiszúróval)

30 dkg héjas mandula ledarálva
10 dkg porcukor
5 dkg liszt
2 tk fahéj
2 tojásfehérje

mázhoz:
1 tojásfehérje
8,5 dkg porcukor
fél tk ecet (10%)


Gyúrjuk össze a hozzávalókat és tegyük hűtőbe 1-2 órára. 2 fólia között nyújtsuk ki és szaggassuk ki a csillagokat. Süssük 170 fokon kb. 12-15 percig.


Máz: Verjük fel a tojásfehérjét, adjuk hozzá a porcukrot és ecetet. Kenjük be a csillagok tetejét és tegyük vissza a sütőbe 1-2 percre száradni. 

2012. november 23., péntek

Csokoládés kukoricapehely

Könnyen és gyorsan elkészíthető édesség, mely egyaránt lehet felnőttek és gyerekek kedvence is. :) Talán így gyorsabban is fogy a kukoricapehely. :))



Hozzávalók (kb. 10-12 db)

10 dkg tejcsokoládé
10 dkg kukoricapehely*
1 ek méz
5 dkg aszalt áfonya/barack/szilva/meggy
2 dkg vaj


A tetszőleges aszalt gyümölcsöt daraboljuk apróra. A csokoládét, mézet, vajat vízgőz fölött olvasszuk meg. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá az aszalt gyümölcsöt és végül óvatosan forgassuk bele a kukoricapelyhet is. Vigyázzunk ne törjük túlságosan össze. 
A masszát adagoljuk a papírkapszliba és tegyük hűtőbe dermedni kb. 10-15 percre.
Tipp: A tetejét díszíthetjük más színű csokoládéval

*kukoricapehely: lidl-ben, sparban lehet kapni liofilizált gyümölcsös kukoricapelyhet

2012. november 10., szombat

Pisztáciás trüffel

Trüffelt készíteni egyszerű. Csak a dermedés időigényes, azt kell türelemmel kivárni. Utána kis maszatolás és kész is. :) Pisztácia helyett lehet készíteni dióval, mogyoróval, mandulával is. Kinek mi a kedvence. :)


Hozzávalók (15 mini db):

50 g habtejszín
30 g darált sótlan pisztácia*
11 g étcsokoládé (65%)
25 g vaj

hempergetéshez: kb. 10 g darált sótlan pisztácia 
(aki cukrosan szereti 1-2 tk porxukor)


A tejszínt egy lábasban épp csak felforraljuk és elkeverjük benne a darált pisztáciát. Levesszük a tűzről, elkeverjük benne az apróra tördelt csokoládét és vajat. (picit visszatehetjük a tűzre, de csak annyira, hogy felolvadjon minden). A krémet tegyük hűtőbe pár órára (vagy egy éjszakára). 
 
Húzzunk gumikesztyűt (célszerű legalábbis) és vizezzünk be egy teáskanalat. Formázzunk gombócokat és hempergessük meg a darált pisztáciában. Fogyasztásig tároljuk hűtőben. Érdemes duplázni/triplázni az adagot. :))

*sótlan pisztácia - aldiban/lidlben lehet(ett) kapni  
Aki pedig ilyen fodros cuki papírkapszlit szeretne venni, ITT megteheti. Valamint mindjárt érdemes mellé beszerezni átlátszó műanyag bonbonos dobozkát is, amit pedig ITT találtok.

Ötlet: Csokoládés édességek kiskönyvtára - Ínyenc csokoládék

2012. november 6., kedd

Forró csokoládé házilag

Én "natúr" szeretem a legjobban, de fűszeresen (szerecsendióval, fahéjjal) sem rossz. :) Jön a hideg...jól jöhet bármikor, bárkinek. Itthon is egyszerűen és gyorsan elkészíthető.


Hozzávalók (2 főre):

5 dkg étcsokoládé (65%)
fél dl habtejszín
2,3 dl teljes tej
2 dkg xukor/nyírfacukor 
(vagy használhatunk helyette porcukrot is - de el is hagyható)


A tejet a cukorral, tejszínnel és az apróra tördelt csokoládéval felforraljuk. Levesszük a tűzről és botmixerrel összekeverjük, felhabosítjuk, kakaóporral megszórjuk.

2012. november 4., vasárnap

Sós karamellával töltött táblás étcsokoládé

Egy nagyon jó kis formát ajánlok most nektek. Műanyag, olcsó, könnyű használni és táblás csokit lehet benne készíteni..mégpedig töltöttet! :) És innen beszerezhető.


Hozzávalók: 
burokhoz: kb. 15 dkg étcsokoládé (65 %)

62 g porcukor
20 ml víz
30 g mascarpone
50 g sós vaj

Előkészítjük a formát. Az étcsokoládét megolvasztjuk és temperáljuk. (képes temperálás polikarbonát formában: itt található, képes beszámoló szilikonos formában: itt található - bármelyik használható, én most a "beoltó módszert" használtam). A csokoládé szilárdulásáig a formát hűtőbe tesszük.


Elkészítjük a sós karamellás krémet. A cukrot és a vizet egy lábasba tesszük. Alacsony lángon hagyjuk, hogy elolvadjon a cukor. Egyszer-kétszer keverjük meg, de ne sokszor. Amikor a cukor világosbarna színű lesz, vegyük le a tűzről, apránként adjuk hozzá a mascarpone krémet, keverjük el. Tegyük vissza a tűzre és amint elkezd forrni, vegyük le, adjuk hozzá a vajat és keverjük jól el, amíg krémes nem lesz. Hagyjuk hűlni. 

Megtöltjük a krémmel a formát, helyet hagyva a lezáráshoz, majd újratemperált csokoládéval lezárjuk a táblás csokoládé alját. Hűtőbe tesszük és kb. 1 óra múlva kifordítjuk a formából.


Aki pedig ilyen szuper csokitábla formát szeretne venni, ITT megteheti! :) Tényleg jó darab. :)


Valamint Nyammm játékába ezzel nevezenék... a 4 olyan szinten van itt a receptben jelen, hogy mivel a csoki nálam alap, ezért azt kizárom és a töltelék viszont 4 féle hozzávalóból készült. :)

2012. október 23., kedd

Trüffeles szabolcsi almás máktorta nyírfacukorral

Az én verzióm. Avagy Magyarország 2012-es tortája nyírfacukorral, egészségesen elkészítve, normál mennyiségekre, azaz egy 20 cm-s átmérőjű tortára átszámolva egy kis fehér csokoládés trüffellel felturbózva. A blog elmúlt 2 éves...és erről ennyit.


Tészta (6 lap)

7 db tojásfehérje (220 g)
100 g xukor/xilit (nyírfacukor)
200 g darált mák
120 g reszelt alma
1/2 citrom reszelt héja

A tojásfehérjéből a cukorral/nyírfacukorral együtt kemény habot verünk. A darált mákot, citromhéjat a reszelt almával összekeverjük, majd óvatosan hozzákeverjük a tojásfehérjéhez. Elosztjuk 6 felé. (600 g lett így 100g/1 lap)

Sütés: én már jó ideje 2 db 20 cm-s szilikonos formával készítem a lapokból álló tortákat, pláne ami ilyen tojáshabos. Javaslom beszerzését, lényegesen megkönnyíti az ember életét. :) (a sütőlapos-sütőpapíros sütésről így én nem is nyilatkoznék)
Beolajozzuk a formát, eligazítunk benne 100 g mákhabot (ütögessük az asztalhoz és elterül szépen a tészta) és süssük  200 fokos sütőben 12-14 percig, ill. amikor már barnul a széle akkor jó. (szokásos sütőproblémám itt is előjött, ezért bevetettem öreg barátomat, a hőlégfúvót és picit rápirítottam a tészta tetejére. Hagyjuk picit hűlni és a biztonság kedvéért vágjunk alá és fordítsuk ki a formából. Süssük ki a maradék 5 lapot a fentiek szerint.


Krém:

500 ml tej
100 g xukor/xilit (nyírfacukor)
20 g vaníliás pudingpor
30 g keményítő
2 tojás sárgája
1/2 vaníliarúd kikapart magjai
200 ml habtejszín (35 %)

Kevés tejjel keverjük simára a keményítőt, pudingport és a tojások sárgáját. A maradék tejet a  cukorral/nyírfacukorral és a kikapart vaníliarúd magjaival együtt felforraljuk.  Folyamatos keverés közben hozzáadjuk a keményítős tojássárgáját és besűrűsítjük. A kihűlt krémhez óvatosan hozzákeverjük a felvert habtejszínt. (nekem nem lett megfelelő állagú a krém, túl darabos maradt, ezért betettem a darálóba és átdaraáltam, így nagyon szép sima, folyós állagú krémem lett)


Almatöltelék:

500 g alma
50 g vaj
50 g xukor/xilit (nyírfacukor)
1/2 tk fahéj
1/2 citrom leve

Az almát meghámozzuk, lereszeljük, a cukorral/nyírfacukorral, citrom levével, fahéjjal vajon megpároljuk, majd kihűtjük.

Fehér csokoládés trüffel (kb. 20 db)

60 ml habtejszín
150 g fehér csokoládé (diabetikus, akár maltittal édesített, de jó simával is)
1/2 vaníliarúd kikapart magja
2 ek mák
0,5 ek porxukor/darált nyírfacukor

A tejszínt a vaníliarúd kikapart magjaival együtt épp csak felforraljuk. Levesszük a tűzről, ráöntjük a fehér csokoládéra, elkeverjük, megolvasztjuk és hűtőbe tesszük min. 1 éjszakára. Másnap kesztyűt húzunk és vizes kanál segítségével, gombócokat formázunk és meghempergetjuk a cukros mákban.


Torta összerakása: 1. lap, rákenünk a krémből. Rátesszük a 2. lapot. Rákenjük az almát. Rátesszük 3. lapot, melyre krémet kenünk. Rátesszük a 4. lapot melyre almát, az 5. lapra krémet és a 6. lap tetejére a maradék krémet. Trüffelel diszítjük.

Az eredeti recept megtalálható a Magyar Cukrász Iparosok Országos Testülete oldalán.

Xukor/nyírfacukor vásárlási lehetőség a Biobolt e-tár jóvoltából (-10%) kedvezmény részletei itt.


Ez pedig a tesztelt, Vári Cukrászdás, szintén nyírfacukros verzió, amely meghozta a kedvet a torta elkészítéséhez.

És még vmi. Flóra a SAD (Süss, Alkoss, Díszíts) X. fordulójának háziasszonya, melynek témája: "A bennünk rejlő cukrász" - hehe, bennem rejlik, ezt nem tagadom, sőt cukrász akartam lenni. Hát ezt az országtortát küldeném a játékába. :) Remélem tetszik.

2012. október 14., vasárnap

Avokádó-paradicsom saláta

Ötlet salátára. :) Mostanában az avokádó amúgyis előlépett kedvencemmé. A többi adott. :) Különben is, mindig jól jönnek az ilyen egyszerű, egészséges ételek. :)  


Hozzávalók:

2-3 paradicsom
1 avokádó
1 kis fej lilahagyma
olívaolaj
vörösborecet 
só, bors
szárított oregánó
pici petrezselyem
olajbogyó

Helyezzük a megmosott, szeletekre vágott paradicsomot egy nagyobb tányérra. Pucoljuk meg az avokádót, vegyük ki a magját és vágjuk kockákra.  Szeleteljük fel a hagymát. Tegyük rá a paradicsomra. Szórjuk meg petrezselyemmel, oregánóval, olajbodyóval. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Öntsünk rá pici vörösborecetet és olívaolajat. Kész.

2012. október 9., kedd

Céklás brownie

Ez a brownie nem jött volna létre, ha nincs a céklamániás Mandulasarok Noémi, aki szerintem jócskán megőrjített sokunkat a szebbnél szebb cékláival, és ha nincs a kezemben a GoodFood magazin szeptemberi száma. Eddig szinte csak ecetes céklát ettem, azt imádom. No meg a konyhánkban már készült egy céklás-kecskesajtos rizottó is, az is ízlett..most meg ez...váááá... Magamra szabtam a receptet. Bár a család ette a nagyját, így végülis mindegy. :) Barna cukrot hagytam, de sima liszt helyett mandulalisztet (azaz finomra darált mandulát) használtam.  


Hozzávalók:

50 dkg nyers céklagumó
10 dkg vaj
20 dkg étcsokoládé (min. 65 %)
1 tk vaníliakivonat
25 dkg barna cukor
3 tojás
10 dkg mandulaliszt  (=finomra darált mandula)
(eredeti recept finomlisztet ír)
1,5 ek kakaópor



A céklát alaposan megmossuk és kb 1 óra alatt főzzük puhára. (cékla nagyságától függ, ezek kicsik voltak). Pucoljuk meg, így kb. 40 dkg-t kapunk és pürésítsük. Konyhai robotgéppel  keverjük simára a vajjal, az apróra tördelt csokoládéval és a vaníliakivonattal.
Egy nagyobb tálban kézi habverővel keverjük össze a cukrot és a tojást kb. 2 percig, míg habos állagú nem lesz. Adjuk hozzá a céklás keveréket és szitáljuk bele a mandulalisztet és a kakaóport is. Keverjük simára.
Öntsük a tésztát egy zsírpapírral kibélelt (kb. 30*20cm) tepsibe és 180 fokra előmelegített sütőben süssük, kb 20-25 percig. Vigyázzunk, ne süssük túl. Hagyjuk kihűlni, majd vágjuk fel négyzetekre.

2012. október 8., hétfő

Xukor (nyírfacukor) akció - kedvezmény

A Biobolt e-tár-nak köszönhetően az olvasóim mostantól 10%-kal olcsóbban juthatnak hozzá a Xukor és a Nature Cookta termékekhez, mennyiségtől függetlenül.

Annó körbenéztem pár helyen árügyileg nyírfacukor után kutatva, itt ragadtam le, így egy ideje már szinte csak EZT a terméket használom, és teljes mértékben elégedett vagyok vele.



Itt XUKOR néven árulják, ezt a megnevezést figyeljétek, mert a xilit, eritrit és nyírfacukor megnevezésű termékekre nem vonatkozik a kedvezmény!
A weboldalon keresztül egy egyszerű regisztrációt követően az emoke12 kuponkódot kell használni. A kuponkódot a vásárlás véglegesítésekor kell az ajándékutalvány mezőbe beírni.


Xukor termékek itt,  Nature Cookta termékek pedig itt találhatóak.
 
Aki pedig nem ismerné: "A Xukor egy 100%-ban xilitet (xylitolt, xilitet, nyírfacukrot) tartalmazó természetes édesítőszer. A xilit nem újdonság, már Napóleon óta ismerik. A nyírfacukor elnevezés arra utal, hogy kezdetben nyírfából vonták ki.

Többek között azért népszerű édesítőszer, mert alacsony, mindössze 7-es glikémiás indexének köszönhetően akár cukorbetegek, candidások, pcos-ok is fogyaszthatják.

Alacsony, a cukorral összehasonlítva 75%-kal kevesebb szénhidráttartalmának és 40%-kal kisebb energiatartalmának köszönhetően a fogyókúrázók, alacsony szénhidrátot fogyasztók (low carb diet hívei) körében is közkedvelt, emellett nincs mellékíze, mint sok más édesítőszernek. Kb. ugyanolyan édes, mint a cukor, így teljes mértékben helyettesítheti azt.

Természetes, 100%-ban nyírfából és bükkfából kivont xilitet tartalmaz, így biztos, hogy nem génkezelt élelmiszer, ellentétben számos, kukoricaszárból és csutkából kivont xilitet tartalmazó édesítővel. Mivel az Európai Unióban, Finnországban állítják elő, így EU-s szabvány szerint ellenőrzött, biztonsággal fogyasztható terméket vásárolunk, ha a Xukor mellett döntünk.

A Xukor másik jótékony hatása, hogy mivel öt szénatomos, stabil vegyület, nem alkot a baktériumokkal és más cukrokkal ragadós poliszacharidokat, így nem képez plakkot a fogsoron, ezáltal gátolja a fogszuvasodás kialakulását.

Tészták kelesztésére nem alkalmas!

Ha túl nagy mennyiségben fogyasztjuk, hasmenést tapasztalhatunk, ilyenkor először kisebb mennyiségekben szoktassuk hozzá a szervezetünket!" - infó Biobolt e-tár.

2012. október 7., vasárnap

Snickerdoodles - Fahéjas keksz

Snickerdoodles. Ez volt az első recept, amit kinéztem Rachel Allen Bake c. könyvéből. Biztos a keksz neve fogott meg. :) Készítsétek el. Igen finom, omlós! Karácsonyra is nagyon jó lesz, mivel szokás szerint pikk-pakk kész.


Hozzávalók (kb. 32 db):

12,5 dkg puha vaj
11 dkg cukor
1 tojás
1 tk vanília kivonat
25 dkg liszt
fél tk őrölt szerecsendió
3/4 tk sütőpor
csipet só

hempergetéshez: 2 ek cukor, 1 ek fahéj


Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
A vajat és a cukrot keverjük habosra. Adjuk hozzá a tojást, vanília kivonatot. 
Apránként adjuk hozzá a sütőporos lisztet, sót és szerecsendiót is.
Egy tálkában keverjük össze a cukrot és a fahéjat. (aki nem szereti kakaósan is készíthető - Bencének a fele így készült).
Csipkedjünk le a tésztából kis darabokat és formázzunk belőle golyókat, majd hempergessük meg a fahéjas cukorban. (lemértem én 14-15 g-os golyókat készítettem) 
Tegyük a zsírpapírra őket kb. 3 cm-s helyeket hagyva egymás között. 


Egy villa segítségével nyomkodjuk le és süssük kb. 12-15 percig. Tegyük át sütőrácsra és hagyjuk hűlni.

2012. október 2., kedd

Paradicsomos, túrós torta

Továbbra is egészségesebben próbálok táplálkozni. És a blog nézettségi statisztikáját nézve, Ti is. :) Hát tessék egy újabb finomság. Good Food magazinból az ötlet, azt módosítottam kissé.


Hozzávalók (28 cm kerek formához)

20 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
10 dkg hideg vaj, felkockázva
10 dkg reszelt sajt (pl. cheddar, ementáli)
fél tk só
1 dl hideg víz
kis csokor bazsalikom felaprítva
17,5 dkg krémes túró (vagy ricotta)
kb 3 nagyobb paradicsom (mérettől függően)
olajbogyó
pirított bacon


Elkészítjük a tésztát. Robotgéppel morzsásítsuk össze a lisztet, vajat, sót. Adjuk hozzá a sajt 2/3-át, 1 dl hideg vizet és kézzel gyúrjunk belőle lágy tésztát (lágy, ragacsos lesz). Csomagljuk folpackba és tegyük  hűtőbe 30 percre. (eredeti recept: 5 dkg sajt - szerintem 10 dkg-t bőven elbír a tészta)

Tegyük a túrót, bazsalikomot, maradék reszelt sajtot az aprítógépbe és daráljuk át. Ízlés szerint fűszerezzük.

A kicsomagolt tésztát tegyük lisztezett felületre és nyújtsuk téglalap alakúra. Alsó és felső harmadát hajtsuk be, nyújtsuk ki újra és ezt ismételjük meg háromszor, hogy a tésztánk réteges legyen. Pihentessük legalább 10 percig.

Melegítsük elő a sütőt (villany 220 fok, gáz 7-es fokozat). A tésztát nyújtsuk akkorára hogy egy 28 cm-s kivajazott/lisztezett kerek formát ki tudjunk bélelni vele. Tegyük bele, szúrkáljuk meg villával és süssük 15 percen át, majd hagyjuk hűlni pár percig.

Kenjük a tésztára a fűszeres túrót és rendezzük el egymást átfedve a paradicsomszeleteket, tegyünk rá olajbogyókat. Sózzuk ízlés szerint és süssük kb 15 percig, míg a tészta széle barnulni nem kezd. Ekkor vegyük vissza a sütő hőmérsékletét (villany: 150 fok, gáz: 2-es fok vagy 10 cm nyitott sütőajtó) és hagyjuk a sütőben még 30-40 percig, hogy a tészta átsüljön, a paradicsom pedig elveszítse nedvességét.
Ha kész hagyjuk hűlni és locsoljuk meg olívaolajjal. 

(a húsimádóknak ajánlom mellé/rá a pirított bacont)

Forrás: Good Food 2012. szeptember

2012. szeptember 30., vasárnap

Mogyorós-vajkaramellás csokoládétorta

Rachel Allen. Sokadjára. Ez van, jó a könyv, jó a csaj, jó a recept. Bevallom, engem nem igazán érdekel, hogy rossz a fordítás. Ebben a receptben is volt elírás, kifelejtés, de eddig vhogy minden receptet megfejtettem és sikeresen elkészítettem. Ez a brutál csokis-karamellás pite a családnak készült. Én épp csak egy falatkát kóstoltam, hogy beszámoljak róla és hát az az igazság, hogy ez egy kötelező darab. :)Ha ettem volna egy szelettel, az egész heti torna + diétámat csesztem volna el, na az meg most nem pálya, de nektek hajrá! Sokan legyetek rá, mert 1 szelet bőven elég. Tömény, de nagyon finom.


Hozzávalók:

1 adag édes, omlós tészta 
(28 cm-s piteformához)

25 dkg liszt
12,5 dkg vaj, felkockázva
1 kisebb tojás felverve
2,5 dkg porcukor

/Ez a mennyiség elegendő egy 28 cm-es vagy két 20 cm-es négyszögletes forma kibéleléséhez. A sületlen tésza kiválóan fagyasztható. Néhány napig a hűtőben is eláll./

A lisztet, porcukrot és a vajat robotgépbe tesszük. Néhány percig keverjük, majd hozzáadjuk a felvert tojás felét és tovább keverjük. Addig keverjük, amíg a tészta épp összeáll. (Ha kézzel készítjük, a vajat morzsoljuk a lisztbe, majd kézzel gyúrjuk bele a tojást.) 
A tésztát 3 cm vastagságúra kilapogatjuk, frissentartó fóliába csomagoljuk és legalább 30 percre a hűtőbe tesszük. 

Kivesszük a tésztát a hűtőből és frissentartó fólia között sodrófával kb. 3 mm vastagságúra nyújtjuk, majd a formába helyezzük. Ujjunkkal igazítsuk el, majd tegyük vissza a hűtőbe kb. 20 percre.

Vakra sütés: A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Még hidegen kibéleljük a formát sütőpapírral úgy, hogy a peremén jóval túl érjen. Megtöltjük sütőbabbal* és 15-20 percig sütjük, amíg a tésztát száraznak nem érezzük. Eltávolítjuk a babot és a sütőpapírt, lekenjük a maradék felvert tojással és visszatesszük 2 percre a sütőbe. Kivesszük a sütőből, félretesszük és elkészítjük a tölteléket. (akár egy nappal előre is elkészíthetjük a tésztát)


Mogyorós-vajkaramell

5 dkg vaj
0,75 dl habtejszín
10 dkg barnacukor
20 dkg törökmogyoró
(egész szemű mogyoró megpirítva, megpucolva és durvára aprítva)

A mogyorós vajkaramellhez a vajat, habtejszínt és barnacukrot nyeleslábosba tesszük, felforraljuk és gyöngyözve főzzük 2-3 percig, amíg kissé be nem sűrűsödik. Hozzákeverjük a mogyorót, majd levesszük a tűzről, hagyjuk hűlni és szétterítjük a tortán. (én rögtön ráöntöttem)

/Mogyoró pirítása: 180 fokra előmelegített sütőben a mogyorókat kb. 8-10 perc alatt megpirítjuk. Majd egy konyharuha segítségével a héját ledörzsöljük, amennyire csak tudjuk./


Csokoládékrém

2 dl habtejszín
20 dkg étcsokoládé (min. 65%) apróra tördelve

A csokoládét tegyük egy tálba. A tejszínt épp csak forraljuk fel, öntsük rá a csokoládéra és keverjük folyamatosan, amíg a csokoládé el nem olvad. Öntsük rá a mogyorós vajkaramell rétegre.

A tortát tegyük hűvös helyre, amíg a csokoládékrém meg nem köt. Ha hűtőbe tesszük, akkor hagyjuk, hogy tálalás előtt újra szobahőmérsékletűre melegedjen.

Tipp: tetejét reszelt csokoládéval is megszórhatjuk, vagy kakaóporral, vagy amivel szeretnénk.


További Rachel Allen receptek: ITT. A könyv megvásárolható: T.bálint Könyvkiadótól.

*Sütőbab beszerezhető: Gasztroshop

2012. szeptember 24., hétfő

Túrós gofri

Egészséges(ebb) változat. Mivel nem lett édes a tésztája Bence pl. mini pizzaként ette. Én azért csináltam magamnak egy kis túrós fügehabot mellé. Ami málnával biztos jobb, de az  nem volt otthon. Fügét meg sikeresen beszereztem az aldiból. Hétvégén akciós volt. :)

                         

Hozzávalók (kb 7-8 db):

125 g sovány túró
60 g vaj
3 ek xukor/xilit
1 citrom reszelt héja
150 g zabpehelyliszt
(nálam ez olcsó zabpehely ledarálva)
125-130 ml tej
3 tojás

Hab: 125 g túró, 1 ek xukor/xilit, 3-4 pucolt füge, 1 kupica fügepálinka (ha van)


Tegyük a túrót, citromhéjat a keverőtálba. Olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá a xukrot/xilitet, keverjük el benne, hogy feloldódjon. Keverjük a túróhoz és alaposan keverjük össze. Majd szitáljuk bele a lisztet és apránként adagoljuk hozzá a tejet is. A tojásokat válasszuk ketté. A sárgáját keverjük a túrós masszához, a fehérjéből verjünk habot és azt is adjuk hozzá a túrós masszához.  Süssük ki.

A hab hozzávalóit turmixoljuk össze. És kész.

2012. szeptember 23., vasárnap

Zöldleveles borsóleves

Ismét Rachel Allen. :) A recept úgy kezdődik, hogy "A férjem, Isaac ezt a levest kb. 10 perc alatt készíti el..." Nos, a pasim, Bence ezt a levest kb. 15 perc alatt készíti el, mosogatással együtt. 
Emőke, azaz én pedig kb. 10 perc alatt tűntetem el. (durván bezabáltam belőle :)) Na szóval a leves csúcsszuper...! Ajánlom! Egészséges is. Bencefőzteleves! Az mindig finom, benne van a szeretete is. :)
A recepten módosított picit (zárójelbe írom az eredetit)


Hozzávalók 4-6 főre:

1 l zöldség- vagy csirkealaplé
5 újhagyma, megtisztítva és felszeletelve (eredeti: 6)
3 gerezd fokhagyma, megpucolva és megtörve (eredeti: 4)
só, fehérbors
400 g borsó, frissen vagy fagyasztva (eredeti: 450 g)
100 g ruccola, aprítva (eredeti: 250 g vízitorma, ruccola vagy spenót, vagy ezek keveréke)
200 ml habtejszín


Az alaplét, az újhagymát és a fokhagymát lábosba tesszük, sózzuk-borsozzuk és felforraljuk. 4 percig forraljuk, amíg a hagyma meg nem puhul, majd hozzáadjuk a borsót és magas lángon főzzük, majd amikor felforrt, levesszük a fedőt.
1 perc múlva hozzáadjuk a durvára aprított leveleket és további 0,5-1 percig főzzük, amíg a borsó és a levelek meg nem puhulnak. Hozzáadjuk a tejszínt és azonnal turmixoljuk. Ízlés szerint sózzuk-borsozzuk. Ennyi. 

Rachel Allen további, már elkészített receptjei itt találhatóak.
A köny pedig a Tbálint Kiadónál megvásárolható. 

2012. szeptember 20., csütörtök

Jill Colonna féle macaron

Az előző posztban bemutattam Jill Colonna: Akarom, mert makaron! c. könyvét, melyet a T.bálint Kiadótól kaptam. És íme az eredmény egy közel sem csúcsszuper sütővel.

Tudom nem tökéletes kinézetre, mert kicsit oldalara nőttek a talpak (a képet is csak úgy lőttem), mert anyukám villanytűzhelye sem épp mai darab, hőfokot se tudtuk pontosan belőni, hátul jobban sült minden, mint elől...na de ennyit a sütőproblémáról, végülis lett talpas, sima felszínű, belül nem lyukas finom macaronom. Ízre is, állagra is teljesen rendben van. A folyton emlegetett sütőproblémám pedig egyszer meg lesz oldva. :)

Munkaeszközök:
1. digitális konyhai mérleg
2. habverő (jobb fajta)
3. nagy spatula (gumi, szilikon)
4. eldobható habzsák 
5. sima végű nyomócső (8-10 mm átmérőjű)
6. tésztavakaró lap
7. tepsi, zsiradékmentes sütésre alkalmas sütőpapírral (vagy szilikon)
8. szita
9. 2 mély keverőtál

Hozzávalók(2 tepsihez):

75 g tojásfehérje (4-5 napig érlelve)
50 g kristálycukor
90 g mandulaliszt
135 g porcukor

1. A sütőlemezt sütőpapírral leterítjük és félretesszük.
2. A tojásfehérjéket szobahőmérsékleten, a habverő magas fokozatán fényes habbá verjük, közben a cukrot apránként hozzáadjuk.
3. A porcukrot a másik keverőtálba töltjük, a mandulalisztet beleszitáljuk.
4. A porcukrot és mandulalisztet alaposan keverjük össze.
5. A tojáshabot a cukros-mandulás keverékbe kanalazzuk, spatulával jól összedolgozzuk. (határozott mozdulatokkal, de óvatosan dolgozzunk, nehogy a habot "összetörjük".)
6. A már egynemű keveréken (makaronage) dolgozzunk még a tésztavakaró segítségével. A lapocskát lenyomva, előre-hátra mozgatva, masszírozó mozdulatokkal az összes légbuborékot kipréseljük, kb. 5 perc alatt, míg a keverék simává, egyneművé válik.
7. Az eredménynek ragyogóan lágynak kell lennie. Akkor jó, ha "szalagot" képez a tésztavakarón.
Ha a keverék túl folyós, a makaron lapos lesz. Ha túl sűrű, törékeny lehet.
8. A keveréket a spatulával a habzsákba átkanalazzuk.
9. A sütőpapírral borított sütőlapra nyomjuk a kívánt méretű korongokhoz szükséges keveréket (3 cm-s átmérőjűt a közepes makaronokhoz)
Hagyjunk  a korongok között kellő távolságot, mert a kinyomás után még "terjeszkednek".


10. 30 perc pihentetés. Ez segít a talpazat kialakulásában. Ha a korongok felülete érintésre szilárdnak bizonyul, készek a sütésre.
11. Amíg a makaron pihen, a sütő hőmérsékletét 160 fokra állítjuk. Ha nem légkeveréses a sütőnk, a hőmérséklet lehet kicsit magasabb.
12. A makaront mindig a sütő középső rácsán süssük 10-12 percig.
13. Párosítás - töltés. :)


És ami a lényeg, Ami nekem nagyon tetszik a könyvben, és amit én csak úgy hívok, hogy Tojásfehérje kisokos!! Íme egy-két példa a kisebb mennyiségű makaronokhoz:

50 g tojásfehérje
30 g kristálycukor
60 g mandulalsizt
80 g porcukor

50 g tojásfehérje
33 g kristálycukor
60 g mandulalsizt
90 g porcukor
 
60 g tojásfehérje
40 g kristálycukor
72 g mandulalsizt
108 g porcukor

75 g tojásfehérje
50 g kristálycukor
90 g mandulalsizt
135 g porcukor

75 g tojásfehérje
40 g kristálycukor
90 g mandulalsizt
125 g porcukor


(a képet majd átcserélem, ha tesómnál is tettem próbát...vagy persze ha befogad bárki 2 órára, akinek szuper tűzhelye van..megyek) :) Kap cserébe macaront. Én diétán vagyok úgyis. ;) 

Aki pedig szeretné megvenni a könyvet, itt a T.bálint Kiadótól megrendelheti. 

2012. szeptember 14., péntek

Jill Colonna: Akarom, mert makaron!

T.bálint Könyvkiadó jóvoltából ismét egy nagyon szuper könyvet tarthatok a kezemben, mégpedig Jill Colonna: Akarom, mert makaron! című könyvét. Nagyon örültem az újabb megkeresésnek! Imádom a macaront, bár kb. 1,5 évvel ezelőttig azt se tudtam mi az?! :) Aki esetleg még nem tudná, hogy mi is ez az apró süti, ami tényleg függőséget és jó sok plusz kilót eredményez, annak egy kis infó itt. :)


A könyvről:


"A gyönyörű fotók és jobbnál jobb receptek sokaságát rejtő Akarom, mert macaron! című könyvecske szerzője, a skót származású Jill Colonna közel 20 esztendeje Párizsban él. Ez azt jelenti, hogy nem a levegőbe beszél, amikor meggyőződéssel állítja: Te is készíthetsz igazi, párizsi macaront, akár egy született francia – hiszen neki már nagyon is sikerült!
Jill így ajánlja a macaront a leendő függőknek: „Ha egyszer elkészíted, a rabjává válsz. A macaron elképesztően finom, és egyedülállóan stílusos csemege. A családod és a barátaid is varázslat alá kerülnek általa: nyújtsd át nekik akár elragadó ajándékként vagy esküvői figyelmességként, lepd meg őket étvágygerjesztő és látványos macaron aperitiffel, amikor vendégül látod őket vacsorára, vagy rukkolj elő vele édes levezetőként az étkezés végén, mintegy megkoronázva azt. Csakhogy nem szükséges egy vagyont kiadnod macaronra, mert igenis el tudod készíteni Te magad!”
Jill lépésről lépésre, érthetően és kiválóan kalauzol végig valamennyi fázison, fanyar humorral osztja meg tapasztalatait olvasóival. Teszi mindezt azért, hogy bárki képessé váljon ezeknek az aprócska, ízekben és színekben tobzódó kis csodáknak az előállítására – akárcsak egy született francia."


Volt már pár macaron-próbálkozásom. Kudarc-kudarc hátán. Hát ennyire béna nem lehetek, így elmentem a Chéfparadéba egy macarontanfolyamra, ahol Dóri úgy elmagyarázott mindent, hogy simán elkészítettük a tökéletes macaronokat, ami állagra belül is tökéletes volt és itt tudtam meg, hogy gázsütővel ne is próbálkozzak. Cukorszirupos, azaz az olasz meringue változatot készítettük. Ezt a verziót nem is láttam a blogokon. És ilyen szépségek lettek.




Aztán rá pár napra Mandulasarok Noémi rukkolt elő vele, mégpedig hófehér makaronokkal! Végre valaki! És volt párszor alkalmam kóstolni a macaronjait...igen, tökéletes. Állagra is, ízre is.
Aztán hirtelen mindenki cukorszirupos makikat kezdett el gyártani. :)) Így végre megoszthattam én is a tanfolyamon szerzett tapasztalataimat, receptet.

Nos, ebben a könyvben más a recept, ezért is kíváncsian várom, mit sikerül kihoznom belőle. Az alaprecept szerintem rendben, felsorolás a kellékekről, képek a fázisfotókról, csodaszép képek a macaronokról. Sokféle töltelékrecept, ötletek. Bonbonokhoz is tökéletes lesz. :) Pár recept a tojássárgája felhasználására és egy igen hasznos összefoglaló a könyv végén, ha netán más mennyiségű a tojásfehérjénk, akkor ahhoz visszonyítva miből-mennyi kell.

Macaronfüggőnek sztm nagyon hasznos a könyv. Itt meg lehet venni, akciósan, sztm jó áron van, megéri: T.bálint Könyvkiadó

Már öregednek is a fehérjék... ;) Kerítek egy villanytűzhelyet. :) Valaki fog nekem örülni. ;)